Jak uprawiać poziomki? Wyjaśniamy zasady uprawy poziomek
Sadzenie poziomek - stanowisko, termin i technika sadzenia
Zobacz także
Miniaturowe truskawki o zbliżonym, choć bardziej słodkim i wyrazistym smaku. Poziomka jest mniej popularna niż jej większa siostra. Czasami próżno wyglądać tych owoców na zielonych bazarkach, już częściej zdarzają się w cukierniach i restauracjach jako składnik deseru. Uprawa poziomki nie jest trudna, więc dlaczego by nie posadzić kilku krzaczków we własnym ogródku i w sezonie cieszyć się wyjątkowym smakiem owoców?
Przygotowanie stanowiska
Poziomka, podobnie jak truskawka, nie jest szczególnie wymagającą rośliną, więc można ją z powodzeniem uprawiać w każdym przydomowym ogródku. Oczywiście, jeśli trafi na lepsze stanowisko, jej wzrost i owocowanie będą intensywniejsze. Zwłaszcza jest to determinowane przez żyzność gleby – co logiczne, im większa, tym dla naszych poziomek lepiej, ale i na glebach mniej bogatych w składniki odżywcze i próchnicę możliwa jest satysfakcjonująca uprawa.
Jeśli chodzi o rodzaj gleby, to sprawa wygląda tak samo jak w przypadku truskawek. Poziomka także najbardziej lubi średniozwięzłe ziemie gliniasto-piaszczyste i piaszczysto-gliniaste o lekko kwaśnym odczynie pH – w końcu poziomka to owoc leśny, gdzie taki odczyn jest naturalny – wynoszący ok. 6.
Przed uprawą konieczne jest dokładne odchwaszczenie stanowiska i pozbycie się chwastów stałych, jak oset, mniszek, perz czy powój oraz wszystkich chwastów kiełkujących, co ułatwi nam przyszłe utrzymanie plantacji w prawidłowej kondycji.
Kiedy sadzić poziomki?
Termin sadzenia poziomki jest taki sam, jak w przypadku truskawek, czyli optymalnym czasem jest tutaj okres wiosenny lub jesienny. Bezpieczniej jest wybrać tę pierwszą opcję. Wówczas zniwelowane zostaje ryzyko przemarznięcia sadzonek, a także warunki pogodowe są bardziej sprzyjające, na przykład gleba jest znacznie lepiej nawilżona niż ma to miejsce w okresie jesiennym.
Z drugiej jednak strony, posadzenie poziomek (czy truskawek) w drugiej połowie września spowoduje ich lepsze ukorzenienie, szybsze wydanie pąków, a tym samym sprawniejsze wejście w okres intensywnego owocowania.
Sposoby uprawy
Sposób prowadzenia uprawy jest zależny przede wszystkim od rodzaju gleby, wielkości plantacji czy technologii wykorzystywanych przy pielęgnacji. Wiadomo, że stosowanie maszyn będzie wymagało większych rozstaw. Jeśli chodzi o gleby, to gęsta uprawa najlepiej sprawdza się na ciężkich ziemiach i odwrotnie – rzadką rozstawę stosujemy na glebach lekkich.
Poziomki uprawia się na kilka sposobów – w powszechnej uprawie rzędowej, pasowo-rzędowej lub zagonowej. W przypadku pierwszej, rozstawa roślin w rzędzie wynosi ok. 25cm lub mniej, przy zachowaniu równiej, wynoszącej od 70 do 80, a nawet 100cm odległości między rzędami, co jest zależne od żyzności gleby To popularny system z uwagi na łatwość sadzenia roślin i przeprowadzenia późniejszego zbioru owoców.
Uprawa rzędowo-pasowa zakłada stałe odległości między krzaczkami w rzędzie, wynoszące ok. 25cm, ale za to różne, naprzemienne wynoszące 50 i 80cm, odległości między rzędami. Taki system powoduje konieczność wysadzenia większej liczby roślin na danej jednostce powierzchni, ale jednocześnie gwarantuje osiągnięcie wyższych plonów.
System zagonowy charakteryzuje się gęstym sadzeniem roślin, których odległości w rzędzie wynoszą ok. 20cm, zaś między rzędami ok. 50cm. Tym, co odróżnia ten rodzaj uprawy od pozostałych, to zagony, które tworzy się poprzez pozostawianie szerszych przestrzeni pomiędzy rzędami (tzw. uliczek roboczych), średnio co 2 lub 4 rzędy. Taki system ułatwia pielęgnację i zbiory.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
25757 , 1 , 0 , 0 Sadzonki czereśni - radzimy, jak kupić najlepsze drzewka
-
17186 , 0 , 0 , 0 Sadzonki żurawiny - co trzeba o nich wiedzieć? Podpowiadamy!
-
15864 , 0 , 0 , 0 Jakie sadzonki wiśni wybrać? Praktyczne wskazówki
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl
Komentarzy (2)
grazynka
Dodano: 2015-04-14 12:44:46czy bede mogla juz na majówkę posadzić moje poziomki? Mam Regine i Rugie
dorotka
Dodano: 2015-04-20 14:01:23Radzę Pani poczekać jeszcze chwilę, może np. do zimnych ogrodników? Nie będzie ryzyka. A pogoda widać jaka za oknem, nigdy z nią nic nie wiadomo. ;)