Por Elefant – średnio wczesna odmiana o wielorakim zastosowaniu

Por Elefant to średnio wczesna odmiana o wielu zastosowaniach. Nadaje się zarówno na rynek warzyw świeżych, jak i do przetwórstwa, w tym do produkcji suszu. Warto dodać, że jej łodygi cechują się dosyć długimi częściami wybielonymi.

Opis

Elefant to por o stosunkowo długim okresie wegetacji, dlatego też najlepiej nadaje się do uprawy jesiennej bądź ewentualnie do sadzenia na wiosnę. Wytwarza dosyć długie łodygi rzekome (ok. 25–30 cm), przy czym ich części wybielone mogą mierzyć od 15 do nawet 20 cm. Liście z kolei wybarwiają się na kolor ciemnozielony i widać na nich wyraźny woskowy nalot.

Uprawa

Nasiona należy wysiać pod osłony już w połowie lutego lub na początku marca. Pamiętajmy, że rozsada nie powinna być pikowana. Przenosimy ją na pole od kwietnia do czerwca. Wysiew pora bezpośrednio do gruntu jest z kolei możliwy od lutego do kwietnia. Niezależnie od metody uprawy, zalecana rozstawa w jego uprawie wynosi 20 × 25 cm. Zbiorów możemy się spodziewać od października do listopada.

Stanowisko

Odmianę Elefant najlepiej uprawiać po ogórkach, selerach, pomidorach, zbożach czy warzywach kapustnych. Roślina ta zareaguje bardzo dobrze na podłoże wcześniej potraktowane obornikiem. Oprócz tego gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę oraz odpowiednio nawodniona. Ważny jest także jej odczyn, który nie może być niższy niż 6,3 pH. Nie zapominajmy również o tym, że pory wymagają starannie i głęboko uprawionego podłoża, dlatego jego zaoranie jest niezbędne. Warto ponadto zdać sobie sprawę, że dzięki swojemu mocnemu i obfitemu systemowi korzeniowemu rośliny te zostawiają glebę w świetnym stanie, więc można je wykorzystać jako przedplon dla innych warzyw.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki