Por Blauwgroene Winter Arkansas – późna i mrozoodporna odmiana

Por Blauwgroene Winter – Arkansas to jedna z odmian najodporniejszych na mróz. Co więcej, wytwarzane przez nią łodygi bardzo długo zachowują zdrowy wygląd, nawet jeśli zimują w gruncie. Nie powinno zatem dziwić, że jest to zarazem jedna z odmian najwyżej cenionych – nie tylko w Polsce, lecz także w Europie.

Opis

Blauwgroene Winter – Arkansas dojrzewa późno, dlatego też pozyskiwane z niej plony poleca się zbierać od późnej jesieni, przez zimę, aż do wczesnej wiosny (nawet do kwietnia). Tak długi okres zbiorów jest efektem jej mrozoodporności. Wytwarzane przez nią pory są całkiem długie – zazwyczaj osiągają od 20 do 25 cm. Należy jednak zauważyć, że najdłuższą część warzywa stanowi łodyga w kolorze białym, dopiero na końcu zwieńczona ciemnozielonymi liśćmi o wyraźnie niebieskim nalocie. Liście są najczęściej wzniesione ku górze.

Właściwości

Ze względu na wspomniany wcześniej wzniesiony pokrój liści plony można zbierać mechanicznie. A jest co zbierać, ponieważ roślina ta należy do silnie plennych. Najważniejsze jednak, że wykształcane przez nią pory są aromatyczne i zdrowe, dzięki czemu cechują się wysoką wartością handlową. Świetny wygląd zachowują także będąc jeszcze w gruncie. Warto wiedzieć, że Blauwgroene Winter – Arkansas szybko rozpoczyna wegetację po przezimowaniu w polu. Pędy nasienne wytwarza z kolei dopiero pod koniec maja, dlatego też jej plon nadaje się do zbioru jeszcze wczesną wiosną.

Przechowywanie

Pory można przechowywać w chłodni przez kilka miesięcy, należy jedynie pilnować, aby temperatura powietrza nie przekroczyła 0°C, a jego wilgotność  wynosiła stale od 85 do 95%. Istnieje także możliwość przechowywania łodyg w rowach wykopanych w ziemi. Należy je wtedy ustawić obok siebie pionowo i przysypać ziemią części jadalne. Całość z kolei trzeba przykryć słomą lub liśćmi.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki