Por Bartek – bardzo plenna i późna odmiana, doskonała na susz
Zobacz także
Bartek to pierwsza krajowa odmiana pora. Cechuje się świetną plennością i daje dobre przyrosty – szczególnie na wiosnę. Rośliny nie mają również problemów z odrastaniem po zimie.
Opis
Przedstawiciele prezentowanej odmiany charakteryzują się pokrojem, który można określić jako półwzniesiony. Ich łodygi rzekome nie są ani specjalnie długie, ani grube – zazwyczaj wyrastają na ok. 10–15 cm. Przybierają kształt walcowaty, natomiast na dole mają dosyć słabo zaznaczone, choć widoczne, białe zgrubienie. Liście osiągają z kolei znaczną długość i wybarwiają się na szarozielono. Warto dodać, że odmiana ta dojrzewa późno.
Właściwości i zastosowanie
Por Bartek jest niezawodny w plonowaniu. Co więcej, na wiosnę daje wyjątkowo duże przyrosty świetnej jakości. Dobrze odrasta także po zimie, tę najtrudniejszą porę roku może zatem spędzać w polu. Warto również zdać sobie sprawę, że w uprawie tej odmiany łatwo doprowadzić do wydłużenia się łodyg – wystarczy obsypać ziemią najniższe części roślin.
Jeśli chodzi o zastosowanie, to por Bartek znajduje zbyt zarówno na rynku warzyw świeżych, jak i w przemyśle przetwórczym. Szczególnie dobrze sprawdza się jako susz.
Wartość odżywcza
Pory są bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B czy prowitaminy A. Jednak pierwiastkiem, którego znajdziemy w ich liściach i łodygach zdecydowanie najwięcej, jest potas – jego ilość może dochodzić do nawet 250 mg%. Warto dodać, że Bartek zawiera również: cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, sód, wapń oraz żelazo. Co ciekawe, w porach obecny jest także kwas nikotynowy, czyli niacyna, odpowiedzialna za kontrolę poziomu złego cholesterolu, którego nadmiar prowadzi do poważnych schorzeń układu krążenia.
Dagmara Deska
Zobacz także
-
-
82179 , 2 , 0 , 0 Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy - kiedy, termin i co oznaczają?
-
35137 , 3 , 0 , 0 Uprawa ogórka pod osłonami - to trzeba wiedzieć
-
105941 , 0 , 0 , 0 Sadzenie cebuli z dymki - o tym musisz pamiętać