Por Herbstriesen 2 – dobrze zimująca odmiana na zbiór letni i jesienny

Por Herbstriesen 2 przeznaczony jest do uprawy na zbiór letni bądź jesienny. To odmiana, która nadaje się do zimowania w gruncie i nie traci przy tym wysokiej jakości.

Opis

Herbstriesen 2 plonuje umiarkowanie wcześnie. Wytwarza dosyć atrakcyjne łodygi rzekome – są długie (jeden okaz mierzy średnio ok. 25–30 cm), ale przy tym również całkiem grube. Wybarwiają się na biało i nie widać na nich zgrubienia cebulowego. Zwieńczone są przy tym raczej krótkimi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni. Warto też wspomnieć, że pory tej odmiany idealnie sprawdzają się zarówno w spożyciu bezpośrednim, np. w zupach czy surówkach, jak i w przetwórstwie – można je przeznaczyć przykładowo na susz czy mrożonki.

Uprawa

Nasiona pora wysiewa się albo bezpośrednio do gruntu, albo pod osłony. W tym pierwszym wypadku zabieg powinien mieć miejsce w kwietniu, natomiast w drugim – nieco wcześniej, bo na początku marca. Pamiętajmy też, że w uprawie pod osłonami nasiona umieszcza się w przepuszczalnym podłożu w skrzynkach bądź na paletach. Z kolei gdy rośliny już wykiełkują, wysadzamy je na miejsce docelowe – najlepiej w okresie od kwietnia do maja. Za najodpowiedniejszą rozstawę uznaje się taką, w której odstęp między porami w rzędzie wynosi od 15 do 30 cm, a między rzędami – od 30 do 50 cm. Koniecznie należy zwrócić przy tym uwagę na to, że rośliny muszą zostać zakopane na 2/3 swojej długości.

Wymagania

Por Herbstriesen 2 wymaga bardzo dużo światła – okazuje się, że nie może być uprawiany w miejscach zbytnio zacienionych ani w sąsiedztwie roślin cechujących się silnym i szybkim wzrostem. Równie ważna, co nasłonecznienie, jest zawartość wody w glebie. Wilgotność podłoża nie powinna być niższa niż 60%, ale nie może być też za wysoka, gdyż poskutkowałoby to zwiększeniem się wrażliwości porów na mróz.

Dagmara Deska  

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki