Por Jolant – wyrównana odmiana szczególnie polecana na zbiór jesienny

Por Jolant to odmiana, którą zaleca się uprawiać przede wszystkim na jesienne zbiory, choć istnieje także możliwość pozyskiwania z niej plonu letniego. Warto dodać, że jest to jeden z najdłużej znanych, a zarazem najwyżej cenionych porów – i nic w tym dziwnego, ponieważ wytwarza zgrubienia niezwykle wyrównane i dorodne.

Opis

Okres wegetacji odmiany Jolant trwa umiarkowanie krótko, dlatego też idealnie nadaje się ona na zbiór wczesnojesienny. Zgrubienia, które wykształca, wyglądają bardzo atrakcyjnie – są wyrównane w kształcie i dosyć długie (ok. 25–30 cm), przy czym część wybielona okazuje się wyraźnie dłuższa niż zazieleniony fragment łodygi, zwłaszcza jeśli rośliny były odpowiednio pielęgnowane. Liście z kolei cechują się rozłożystym pokrojem, a ich kolor można określić jako żywozielony. Co ważne, cała łodyga jest mocna i dorodna, jednak zgrubienie cebulowe nie wyróżnia się szczególnie pękatą formą.

Termin i sposób uprawy

Ponieważ prezentowana odmiana rośnie dosyć szybko, pory najlepiej zbierać wczesną jesienią – w takim systemie uprawy pozyskuje się surowiec doskonały dla przemysłu. Możemy je także sadzić wcześniej, tak by zbiór przypadł na lato, wtedy z kolei łodygi powinny powędrować na rynek warzyw świeżych. Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na uprawę pora na zbiór jesienny, zaleca się wysiać nasiona na rozsadnik i przykryć włókniną, a podrośnięte siewki przesadzić na stanowisko docelowe dopiero w czerwcu. Pamiętajmy, że podłoże preferowane przez tę odmianę to ziemia torfowa, dość zwięzła, a przy tym także wilgotna.

Właściwości

Jolant jest ceniony za niezawodność w plonowaniu, i to na tyle, że do tej pory stanowi jedną z ulubionych odmian producentów nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Jego plony równie chętnie kieruje się na rynek warzyw świeżych, do bezpośredniego spożycia, jak i na potrzeby przemysłu przetwórczego (w tym do przerobienia na susz). Planując jego uprawę warto jednak pamiętać, że wytwarzane przez niego łodygi nie nadają się do zimowania w gruncie.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki