Por Carentan 3 – bardzo plenna odmiana, dobrze zimująca w gruncie

Por Carentan 3 to późna odmiana, która idealnie nadaje się do przezimowania w gruncie i nie straci przy tym swoich walorów konsumpcyjnych. Co więcej, jej łodygi rzekome zawsze odrastają silnie i szybko, a do tego cechują się dobrą zdrowotnością.

Opis

Okres wegetacji odmiany Carentan 3 trwa długo, dlatego też zimuje ona w polu, a do zbioru nadaje się do późnej wiosny. Wytwarzane przez nią łodygi osiągają raczej średnią długość, gdyż zazwyczaj mierzą ok. 15 cm (najwięcej: 20 cm); nie są także specjalnie grube. Ich kształt określić można jako regularnie walcowaty. Warto dodać, że u odmiany tej wyrastają naprawdę długie liście, które ubarwiają się na odcień ciemnej zieleni. Poza tym jej zgrubienie cebulowe jest dobrze widoczne.

Wymagania glebowe

Pory do prawidłowego rozwoju potrzebują gleby o umiarkowanej zwięzłości, tzn. nie może ona być ani zbyt lekka, ani też zbyt ciężka. Najlepiej nada się zatem podłoże gliniasto-piaszczyste, pyłowe bądź torfowe. Roślinę tę można również sadzić na czarnoziemach, madach średnich lub na glebach łąkowych. Pamiętajmy także, że odczyn podłoża na wybranym stanowisku powinien wynosić 5,5–6,0 (torf) lub 6,0–7,5 pH (gleby mineralne).

Wymagania klimatyczne

Łodygi wytwarzane przez Carentan 3 najlepiej wyrosną w klimacie łagodnym i wilgotnym. Co ciekawe, nasiona zaczynają kiełkować już przy 3°C, jednak temperatura optymalna dla ich wzrostu wynosi od 15 do 20°C. Co do nawodnienia, należy utrzymać wilgotność gleby na poziomie co najmniej 60%, w przeciwnym razie pory przestaną dobrze plonować.

Właściwości i zastosowanie

Odmiana ta stanowi jedną z najlepiej plonujących, dlatego też jest ceniona przez plantatorów – tym bardziej, że pozyskiwane z niej zbiory reprezentują wysoką jakość, zwłaszcza gdy odrastają po zimie. Nic zatem dziwnego, że pory Carentan 3 chętnie wykorzystuje się nie tylko na rynku warzyw świeżych, lecz także w przemyśle przetwórczym, np. do mrożenia. Nieco gorzej sprawdzają się jako susz, choć nie wyklucza się takiego sposobu ich użytkowania.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki