Jaka ziemia do pomidorów? Z nami przygotujesz dobre podłoże!

Sadzenie pomidorów Ziemia do pomidorów

Dobra ziemia gwarantuje dobry plon. Jeśli chcemy cieszyć się smacznymi pomidorami, musimy zapewnić roślinom odpowiedni fundament, jakim jest podłoże.

Podłoże do pomidorów

Dobre podłoże do pomidorów powinno charakteryzować się:

  • wysoką porowatością
  • dobrą strukturą
  • odczynem pH 6,0-6,5
  • zasobnością w składniki pokarmowe (Tab. 1.)
  • dobrą pojemnością wodną i powietrzną
  • brakiem chorób, szkodników, nasion chwastów i/lub substancji toksycznych

Do produkcji pomidorów użyć można:

  • substratu torfowego
  • ziemi inspektowej
  • kompostu obornikowo-darniowego
  • ziemi ogrodniczej

Przygotowanie podłoża

Gotowe do użycia podłoże możemy kupić w sprawdzonym źródle, jeśli sami chcemy je przygotować, musimy odpowiednio się do tego zabrać.

Do wyprodukowania substratu torfowego potrzebne nam będą torf ogrodniczy nieodkwaszony, kreda lub wapno dolomitowe i nawóz wieloskładnikowy. Torf organiczny jest kwaśny, wymaga więc odkwaszania do poziomu pH 6,0-6,5.

W tym celu dodajemy kredę lub wapno dolomitowe – zwykle 8 kg na 1 m3 torfu, całość dobrze mieszamy. Zaleca się przed odkwaszaniem uzupełnienie podłoża w składniki pokarmowe stosując któryś z nawozów wieloskładnikowych, np. Mis 3, Mis 4, Azofoska, pamiętając również o mikroskładnikach (2 kg/m3 podłoża do siewu, 3,5-4 kg/m3 podłoża do pikowania i sadzenia).

Proces odkwaszania może spowodować, że niektóre pierwiastki, głównie fosfor i potas, mogą przejść w nierozpuszczalne formy i być niedostępne dla pomidorów. Substrat torfowy przygotowany własnoręcznie wykorzystać możemy już kolejnego dnia.

Dobre podłoże stworzyć można również z mieszanki ziemi gliniastej (z pola po koniczynie lub lucernie, nawiezionego obornikiem 100-150 t/ha), torfu wysokiego i gruboziarnistego piasku w proporcji 2:1:1 do siewu lub 7:4:1 do pikowania i sadzenia. Po wymieszaniu dodajemy kredy w ilości 2 kg/m3 i uzupełniamy nawozem wieloskładnikowym, jeśli przygotowujemy podłoże do siewu nie musimy stosować nawozu.

Ziemię inspektową produkujemy z kompostowania podłoża inspektowego i grzejnego podkładu obornikowego układając je w pryzmę. Do wykorzystania ziemia inspektowa nadaje się jedynie po odkażeniu.

W przypadku uprawy w mieszkaniu, w pojemnikach, możemy wykorzystać kupioną w sklepie ogrodniczym ziemię ogrodniczą – najlepsza będzie mieszanka uniwersalna.

czytaj dalej...

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki