Pomidor Złoty Ożarowski – pierwsza polska odmiana o pomarańczowych owocach

Jak sama nazwa na to wskazuje, ta odmiana pomidora Ożarowskiego wyróżnia się spośród swoich czerwonych krewnych kolorem. I chociaż nie nazwałoby się tej barwy czystym złotem, w jaskrawo pomarańczowej skórce można dopatrzeć się złotych przebłysków.

Opis

Pomidor Złoty Ożarowski to pierwsza polska odmiana pomidora wysokiego o pomarańczowych owocach. Tworzy wysokie, ciągle rosnące rośliny o zwartym pokroju, wymagające palikowania. Jest to odmiana średnio wczesna, ale niezwykle plenna.

Tworzy przeważnie długie, pojedyncze grona, na których pojawiają się duże lub bardzo duże (średnio około 120 gram) owoce o gładkiej lub słabo żebrowanej skórce. Pomidory są dość twarde, nie mają piętki, nie wykazują tendencji do pękania i zniekształceń.

Miąższ, podobnie jak skórka, ma ciekawy, pomarańczowo-złoty kolor, jest niezwykle mięsisty. Po przekrojeniu widać wyraźnie małe, liczne i nieregularnie rozmieszczone komory nasienne.

Zastosowanie

Przeznaczony do uprawy amatorskiej, pomidor Złoty Ożarowski, jest niezwykle popularny, głównie z powodu swojego nietypowego koloru. Jest bardzo atrakcyjny i świetnie nadaje się do ozdoby dań mięsnych i jako element dań wegetariańskich. Owoce są bardzo smaczne i powinno się je zjadać raczej na surowo, nie nadają się do przetworzenia i przechowywania.

Nie ma dużych wymagań uprawnych, należy jedynie pamiętać o przycinaniu rozrośniętych roślin. Najlepszy plon daje roślina prowadzona na 2-3 pędy. Pomidor Złoty Ożarowski nie wymaga ochrony chemicznej, gdyż wykazuje się małą podatnością na choroby, szczególnie odporny jest na wirusa mozaiki tytoniowej.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki