Uprawa szczawiu - poznaj wymagania i odmiany niezwykle wartościowego warzywa

Uprawa szczawiu Uprawa szczawiu

Szczaw należy do rodziny rdestowatych i obejmuje kilka gatunków, z czego tylko jeden jest uprawiany – szczaw zwyczajny (Rumex acetosa). Nie jest to jedna z popularniejszych roślin w uprawie towarowej, częściej spotykany jest w przydomowych ogródkach, czy działkach. Największym zainteresowaniem wśród smakoszy cieszy się zupa szczawiowa, chociaż szczaw możemy również dodawać do sałatek lub jadać jak szpinak.

Wymagania uprawowe

Szczaw nie jest wymagającą rośliną, dobrze rośnie w naszych warunkach klimatycznych, a przetrwa nawet spadki temperatur dochodzące do -20°C. Jeśli zdecydowaliśmy się na jego uprawę musimy mieć na uwadze fakt, że podczas wyższych temperatur i długim dniu zaczyna wybijać w pędy kwiatostanowe i konieczne jest ich usuwanie razem z liśćmi. Preferuje słoneczne lub lekko zacienione stanowisko, najlepiej rośnie na wilgotnej, próchnicznej, słabo kwaśnej glebie (pH 5,5-6,5).

Uprawa

Jest jednym z najwcześniejszych warzyw, wegetację rozpoczyna zaraz po rozmarznięciu gleby po zimie. A ta powinna być starannie przygotowana – przedzimowa orka, włókowanie, bronowanie i kultywatorowanie pola wiosną, a przed samym siewem użycie lekkiej brony i wału gładkiego. Plantację opłaca się zakładać na 3-4 lata, nie więcej, bowiem w następnych latach sukcesywnie spada wielkość plonu .

Sposób uprawy

Uprawiamy go częściej z siewu wprost na pole – wczesną wiosną w kwietniu lub później, w sierpniu, wiedząc, że rośliny z wczesnowiosennego siewu lepiej przechodzą zimę i są bardziej plonotwórcze.

Na 1 ha przeznaczyć musimy 3-4 kg nasion o min. 70 % sile kiełkowania, które wysiewamy w rzędy oddalone od siebie co 20-30 cm, na głębokość  0,5-1 cm. Wschody pojawiają się już po 5-7 dniach. Jeśli uprawiamy go w ogródku z innymi warzywami, nasiona wysiejmy na obrzeżach grządek (będzie w jednym miejscu przez kilka lat).

Szczaw możemy również uprawiać z podziału 2-3 letnich karp lub z kupionej rozsady w pojemnikach.

Zbiór

Zbioru spodziewać się możemy już po 2-3 miesiącach od siewu (2-3-krotny zbiór), a w kolejnych latach późną wiosną – w kwietniu i maju. Liście możemy przechowywać nie dłużej niż 1 dzień, luźno ułożone w pojemniku (skrzynce), w temperaturze do 10°C.

Przedplon i nawożenie

Dobrym przedplonem dla szczawiu są rośliny bobowate, okopowe oraz zboża. Przed siewem postarajmy się o dobre nawiezienie gleby – stosujemy w tym celu obornik, nie więcej niż 40 t/ha oraz uzupełniamy nawożeniem mineralnym, dawki ustalając w oparciu o analizę chemiczną. Zwykle dajemy 90-120 kg N, 90-120 kg P i 160-180 kg K na 1 hektar. Nawozy fosforowe i potasowe stosujemy przed siewem, za to azotowe dzielimy na dwie połowy – pierwszą dajemy przed siewem, drugą pogłównie. W następnych latach nieznacznie zmniejszamy dawki nawozów.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki