Sadzonki jagody kamczackiej - podpowiadamy, jakie kupić

Uprawa jagody kamczackiej Uprawa jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka, znana również pod inną nazwą jako suchodrzew jadalny, pochodzi z klimatu umiarkowanego, więc od kilku lat jest też z powodzeniem uprawiana w Polsce. Ta długowieczna roślina jest bardzo dekoracyjna, wyjątkowo odporna na mróz i choroby oraz łatwa w uprawie.

Ponadto jest jednym z najwcześniej owocujących krzewów, dzięki czemu jej smacznymi owocami o leczniczych właściwościach możemy cieszyć się już wiosną, jeszcze przed wczesnymi truskawkami.  

Krzewy suchodrzewu jadalnego nadają się do małych ogródków działkowych i przydomowych. To tylko niektóre z powodów, dla których warto posadzić ją w swoim ogrodzie. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach jagody kamczackiej, przygotowując się do jej uprawy.

Jakie sadzonki kupić?

Krzewy jagody kamczackiej są produkowane i sprzedawane w pojemnikach. Materiał do nasadzeń jest dostępny w sprzedaży niemal przez cały okres wegetacyjny rośliny, od wczesnej wiosny do jesieni. Należy go kupować jedynie z wykwalifikowanych szkółek, ponieważ rośliny muszą  posiadać etykietę potwierdzającą nazwę odmiany, dzięki czemu mamy pewność, że powstały z rozmnażania wegetatywnego. W hodowli owocowej nie zaleca się kupować krzewów rozmnażanych z nasion, ponieważ ich owoce będą zbyt gorzkie, by nadawać się do jakiegokolwiek spożycia, nawet po przetworzeniu. Sadzonką może być już roślina o kilku pędach długości 15-20 cm.

Kiedy sadzić?

Najlepszym terminem sadzenia jagody kamczackiej do gruntu jest wczesna wiosna, ponieważ krzewy intensywnie rosną właśnie wczesną wiosną, a wegetację praktycznie kończą już pod koniec czerwca. Dzięki temu ten termin sadzenia zapewnia lepsze ukorzenianie się rośliny i szybszy jej wzrost w pierwszym roku po posadzeniu.

Gdzie sadzić?

Jagoda kamczacka preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Nie ma dużych preferencji glebowych. Rośnie i plonuje nawet na słabszych ziemiach, najlepiej jednak owocuje na żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych i lekko kwaśnych glebach, na poziomie 5,5-6 pH. Najlepsze są gleby piaszczysto-gliniaste i średniozwięzłe. Krzewy są wytrzymałe zarówno na suszę, jak i na duży mróz, kwiaty wytrzymują wiosenne przymrozki do -8o C, a cała roślina nawet do -40o C.

W przypadku gleb mało nasłonecznionych i suchych lub w okresie długotrwałej suszy owoce są mniejsze i bardziej gorzkie. Nie można sadzić krzewów jedynie na glebach o odczynie zasadowych, gdyż nie przyjmują się na nich i szybko zamierają. Wybierając miejsce uprawy, należy pamiętać o tym, że jest to roślina długowieczna, która może niekiedy rosnąć na jednym miejscu więcej niż 30 lat.  

Jak sadzić?

Stanowisko, na którym będzie rosnąć, należy wcześniej bardzo obficie nawieźć kompostem i przekopać wraz z wierzchnią warstwą gleby. Przed posadzeniem pojemniki z roślinami można umieścić na kilka minut w wodzie, tak by łatwiej było je wyjąć. Następnie należy delikatnie rozluźnić bryłę korzeniową i posadzić rośliny w wykopane dołki, większe i szersze niż pojemniki, ok. 3-4 cm głębiej niż rosły w pojemnikach. W rzędzie można sadzić je co 0,7-1 m, a rozstawa między rzędami powinna wynosić 2-2,5 m. Dobrze jest używać preparatu ukorzeniającego, by szybciej i skuteczniej pobudzić sadzonki do wypuszczenia korzeni.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki