Jak prawidłowo uprawiać jagodę kamczacką? Odpowiadamy!
Sadzonki jagody kamczackiej - podpowiadamy, jakie kupić
Zobacz także
Jagoda kamczacka, znana również pod inną nazwą jako suchodrzew jadalny, pochodzi z klimatu umiarkowanego, więc od kilku lat jest też z powodzeniem uprawiana w Polsce. Ta długowieczna roślina jest bardzo dekoracyjna, wyjątkowo odporna na mróz i choroby oraz łatwa w uprawie.
Ponadto jest jednym z najwcześniej owocujących krzewów, dzięki czemu jej smacznymi owocami o leczniczych właściwościach możemy cieszyć się już wiosną, jeszcze przed wczesnymi truskawkami.
Krzewy suchodrzewu jadalnego nadają się do małych ogródków działkowych i przydomowych. To tylko niektóre z powodów, dla których warto posadzić ją w swoim ogrodzie. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach jagody kamczackiej, przygotowując się do jej uprawy.
Jakie sadzonki kupić?
Krzewy jagody kamczackiej są produkowane i sprzedawane w pojemnikach. Materiał do nasadzeń jest dostępny w sprzedaży niemal przez cały okres wegetacyjny rośliny, od wczesnej wiosny do jesieni. Należy go kupować jedynie z wykwalifikowanych szkółek, ponieważ rośliny muszą posiadać etykietę potwierdzającą nazwę odmiany, dzięki czemu mamy pewność, że powstały z rozmnażania wegetatywnego. W hodowli owocowej nie zaleca się kupować krzewów rozmnażanych z nasion, ponieważ ich owoce będą zbyt gorzkie, by nadawać się do jakiegokolwiek spożycia, nawet po przetworzeniu. Sadzonką może być już roślina o kilku pędach długości 15-20 cm.
Kiedy sadzić?
Najlepszym terminem sadzenia jagody kamczackiej do gruntu jest wczesna wiosna, ponieważ krzewy intensywnie rosną właśnie wczesną wiosną, a wegetację praktycznie kończą już pod koniec czerwca. Dzięki temu ten termin sadzenia zapewnia lepsze ukorzenianie się rośliny i szybszy jej wzrost w pierwszym roku po posadzeniu.
Gdzie sadzić?
Jagoda kamczacka preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Nie ma dużych preferencji glebowych. Rośnie i plonuje nawet na słabszych ziemiach, najlepiej jednak owocuje na żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych i lekko kwaśnych glebach, na poziomie 5,5-6 pH. Najlepsze są gleby piaszczysto-gliniaste i średniozwięzłe. Krzewy są wytrzymałe zarówno na suszę, jak i na duży mróz, kwiaty wytrzymują wiosenne przymrozki do -8o C, a cała roślina nawet do -40o C.
W przypadku gleb mało nasłonecznionych i suchych lub w okresie długotrwałej suszy owoce są mniejsze i bardziej gorzkie. Nie można sadzić krzewów jedynie na glebach o odczynie zasadowych, gdyż nie przyjmują się na nich i szybko zamierają. Wybierając miejsce uprawy, należy pamiętać o tym, że jest to roślina długowieczna, która może niekiedy rosnąć na jednym miejscu więcej niż 30 lat.
Jak sadzić?
Stanowisko, na którym będzie rosnąć, należy wcześniej bardzo obficie nawieźć kompostem i przekopać wraz z wierzchnią warstwą gleby. Przed posadzeniem pojemniki z roślinami można umieścić na kilka minut w wodzie, tak by łatwiej było je wyjąć. Następnie należy delikatnie rozluźnić bryłę korzeniową i posadzić rośliny w wykopane dołki, większe i szersze niż pojemniki, ok. 3-4 cm głębiej niż rosły w pojemnikach. W rzędzie można sadzić je co 0,7-1 m, a rozstawa między rzędami powinna wynosić 2-2,5 m. Dobrze jest używać preparatu ukorzeniającego, by szybciej i skuteczniej pobudzić sadzonki do wypuszczenia korzeni.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
24413 , 0 , 0 , 0 Jakie sadzonki poziomek wybrać? Odpowiadamy!
-
25719 , 1 , 0 , 0 Sadzonki czereśni - radzimy, jak kupić najlepsze drzewka
-
17164 , 0 , 0 , 0 Sadzonki żurawiny - co trzeba o nich wiedzieć? Podpowiadamy!
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl