Pomidor Antares - popularna odmiana doskonała do uprawy amatorskiej
Co trzeba wiedzieć o nasionach rabarbaru? Podpowiadamy!
Zobacz także
Rabarbar ogrodowy jest typowym warzywem wiosenno-letnim spotykanym w prawie każdym ogródku przydomowym i działkowym. To atrakcyjne i niezwykle smaczne warzywo traktowane jest też jako roślina ozdobna o właściwościach leczniczych. Częścią jadalną rabarbaru są grube, mięsiste i soczyste ogonki liściowe, charakteryzujące się kwaśnym smakiem. Są one bardzo niskokaloryczne, 100 g zawiera jedynie 21 kcal.
Rabarbar jest jedną z pierwszych nowalijek, robi się z niego kompoty, soki, dżemy i wina, a także dodaje do wypieków. Najczęściej uprawiany jest wegetatywnie przez podział karp, jednak możliwa jest także uprawa rabarbaru z nasion. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach rabarbaru.
Wygląd nasion
Owocem, a zarazem nasieniem, rabarbaru jest spłaszczony, trójgraniasty, uskrzydlony orzeszek koloru czerwonobrunatnego. Owocnia jest zrośnięta z nasieniem, stąd niekiedy owoc rabarbaru jest nazywany jednonasiennym ziarniakiem. Nasiona uzyskują dojrzałość już 22-30 dni po zapłodnieniu.
Masa 1000 nasion
Masa 1000 nasion rabarbar wynosi 10-15 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 70-110 nasion.
Zdolność kiełkowania
Do kiełkowania nasiona rabarbaru wymagają ciemności. Przy temperaturze podłoże wynoszącej 20-30o C wschody nasion następują po 10-14 dniach. Rabarbar ma niewielkie wymagania cieplne. Jego części podziemne dobrze zimują nawet przy dużych mrozach, a młode pąki wytrzymują przymrozki nawet do -10o C.
Kiedy i jak siać nasiona?
Uprawa rabarbaru z nasion jest możliwa, jednak decydując się na tę metodę, należy pamiętać, że uzyskane w jej wyniku rośliny nie są jednorodne i różnią się od rośliny matecznej, przez co są mniej wartościowe od tych uzyskanych w wyniku podziału karp. Ten sposób rozmnażania jest bardziej kłopotliwy, dlatego stosowany jest jedynie w pracach hodowlanych. W uprawie amatorskiej rabarbar rozmnażany jest częściej przez podział dojrzałych karp.
Nasiona rabarbaru wysiewa się wiosną, na początku marca lub kwietniu do inspektu lub rozsadnika, na głębokość 1,5-2,5 cm, w rowki co 30 cm znajdujące się w rzędach oddalonych od siebie o 100 cm. Możliwy jest również wysiew nasion rabarbaru do doniczek o średnicy 10-15 cm. Uzyskane w ten sposób siewki wysadza się na miejsce stałe jesienią lub wiosną następnego roku. Lepszy plon zapewnia jesienne sadzenie, jednak w rejonach o ostrzejszych zimach zaleca się wiosenne sadzenie roślin.
Zalecana rozstawa rabarbaru wynosi 100 x 100 cm na glebach lżejszych oraz 150 x 150 cm na glebach cięższych. Rabarbar sadzi się bardzo głęboko, tak by pąki wierzchołkowe znajdowały się 2-4 cm pod powierzchnią gleby. W uprawie rabarbaru z nasion zbiory będą możliwe od 2 lub 3 roku uprawy. Użytkowanie plantacji rabarbaru trwa zwykle 10-15 lat.
Selekcja sadzonek
Ze względu na duże zróżnicowanie cech morfologicznych i użytkowych rośliny wymagają wcześniejszej selekcji podczas przesadzania. Do sadzenia wybiera się jedynie dobrze rozwinięte rośliny. Sadzonki powinny mieć po 2-3 silne pąki i 1-2 korzenie, a jej masa powinna wynosić ok. 250 g. Muszą być zdrowe, wolne od chorób i nicieni.
Zbiór i przechowywanie nasion
Po wydaniu owoców część nadziemna obumiera, a rośliny zapadają w stan bezwzględnego spoczynku, który trwa aż do grudnia. Odpowiednio przechowywane nasiona rabarbaru zachowują zdolność kiełkowania przeciętnie przez 3 lata od momentu zbioru.
Ceny nasion
Przykładowa cena nasion rabarbaru:
Rabarbar – 2,5-2,7 zł (opak. 1 g)
Producenci nasion
Do najbardziej popularnych producentów i odmian należą:
- W. Legutko. Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne
Lider, Malinowy, Wiśniowy.
Nasiona rabarbaru do siewu znajdziesz tutaj
Autor: Justyna Czerwieniec
Bibliografia:
- „ABC ogrodnictwa”, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 188-189.
- Durau Beata „Uprawa mało znanych roślin warzywnych”, Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2013, s. 151-156.
- Kołota Eugeniusz, Orłowski Marian, Biesiada Anita „Warzywnictwo”, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław 2007, s. 437-441.
- Le Page Rosenn, Meudec Gérard „ABC warzywnictwa”, wyd. Delta, Warszawa 2005, s. 138-140.
- Orłowski Marian, Kołota Eugeniusz „Uprawa warzyw”, wyd. Brasika, Szczecin 1993, s. 221-224.
- „Rozmnażamy rabarbar”, [w:] „Mój Piękny Ogród”, nr 9/2008, s. 43.
- „Sadownictwo i warzywnictwo” pod red. Kaweckiego Zdzisława i Krysińskiej Wandy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995, s. 339-341.
- „Uprawa warzyw w polu”, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 1994, s. 344-350
- „Warzywnictwo”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1985, s. 333-336.
- „Warzywnictwo”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1999, s. 178-180.
Zobacz także
-
-
29754 , 1 , 0 , 0 Sadzenie, rozsada i hartowanie pomidorów
-
9319 , 0 , 0 , 0 Rzodkiewka - uprawa, odmiany i wartość odżywcza
-
7376 , 0 , 0 , 0 Stratyfikacja nasion - wszystko co trzeba o niej wiedzieć