Kapusta Langedijker Polana - plenna odmiana o fioletowozielonych liściach

Odmiana Langedijker Polana nie tylko zadowala nas smakiem czy trwałością, ale także atrakcyjnym wyglądem – wspaniale ozdobi nasz przydomowy ogródek. Jej fioletowozielone, gęsto i grubo unerwione, lekko pofałdowane liście świetnie będą kontrastować na grządce z innymi warzywami. A przy towarowej uprawie także doskonale się sprawdzi – jest bardzo plenna i posiada wiele zastosowań.

Charakterystyka

Langedijker Polana to późna odmiana kapusty, dojrzewa o kilkadziesiąt dni później niż Haco, jej okres wegetacji trwa ok. 150-160 dni. Zawiązuje średniej wielkości (1,8-2,0 kg), lekko wydłużone lub owalne, jędrne i kruche główki złożone ze średniej wielkości, fioletowozielonych, lekko pofałdowanych, gęsto unerwionych liści pokrytych silnym, srebrzystym woskowym nalotem. Głąb zewnętrzny jest wysoki, osiąga ok. 18-22 cm wysokości. Główki są smaczne, do tego wykazują wysoką odporność na pękanie.

Uprawa

Kapusta Langedijker Polana doskonale nadaje się do uprawy polowej. Najlepiej wysiewać ją pod osłonami w lutym lub marcu, a sadzić na miejsce stałe w gruncie w kwietniu w rozstawie 60 x 40 cm. Zbioru możemy się spodziewać we wrześniu lub w październiku, w zależności od terminu rozpoczęcia uprawy.

Preferuje żyzne, zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne gleby oraz słoneczne (to światłolubne warzywo) i osłonięte od wiatru stanowisko. Istotnym atutem odmiany Langedijker Polana jest jej wysoka plonotwórczość – z 1 ha uzyskać możemy ok. 40 ton główek, gdzie udział handlowego plonu wynosi 85-95%.

Zastosowanie

Kapusta Langedijker Polana szczególnie polecana jest na świeży rynek, jak również dla przetwórstwa (m.in. surówki). Może być także długotrwale przechowywana w odpowiednich warunkach.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki