Nawożenie ogórków - z nami dowiesz się, jak, czym i kiedy!
Jak i kiedy siać koper ogrodowy? Uprawa gruntowa i balkonowa
Zobacz także
Koper ogrodowy (Anethum graveolens L.) to jedna z popularniejszych roślin, od stuleci stosowana przez naszych przodków nie tylko jako przyprawa, a talizman, czy nawet pieniądz.
Dzięki właściwościom leczniczym, przyjemnemu aromatowi i niewielkim wymaganiom uprawowym jest obecny praktycznie w każdym ogrodzie. W stanie dzikim spotkać go możemy w rejonie Morza Śródziemnego i na terenie Kaukazu.
Stanowisko i wymagania klimatyczne
Wybierając miejsce skupmy się przede wszystkim na glebie – powinna być przepuszczalna, próchniczna, lżejsza oraz zmeliorowana – koper nie lubi gleb ani zbyt mokrych, ani zbyt suchych. By cieszyć się szybkim wschodem pamiętajmy także o odpowiedniej temperaturze – ok. 8°C – nasiona wykiełkują wówczas już po kilku dniach (najlepiej w pełnym słońcu). Gleba przed wysiewem powinna być dobrze przygotowana – jesienią warto zastosować orkę, wiosną bronę i włókę.
Termin siewu
Koper uprawiamy najczęściej wiosną – nasiona wysiewamy 3-4 razy średnio co 10 dni, najpóźniej do połowy maja. Jeśli planujemy użyć go do kiszenia ogórków najlepszym terminem będzie połowa kwietnia, za to w uprawie poplonowej 2-krotny wysiew zaplanujmy na przełom lipca i sierpnia.
Koper wysiewać możemy również na przełomie listopada i grudnia, jednak trafienie w idealny termin bywa trudne – nie można doprowadzić, by nasiona skiełkowały przed nadejściem zimy, ponieważ przedwczesne wschody nie przetrwają niskich temperatur.
Z racji tego, iż jest to roślina o krótkim okresie wegetacyjnym (40-50 dni), w ciągu jednego roku możemy go wysiewać w to samo miejsce 2-3-krotnie (od wiosny do połowy sierpnia).
Sposób siewu
Nasiona na zielony koper wysiewajmy w przygotowaną wcześniej glebę na 1,0-2,5 cm głębokości, w odległości rzędów 15-20 cm (20-50 kg nasion), z kolei na baldachy do ogórków w rzędy co 30 cm (4-12 kg).
Wysiewając koper przed zimą należy skupić się na przygotowaniu materiału siewnego – nasiona powinny być najwyższej jakości, wybierajmy te otoczkowane. W późniejszym terminie zmienia się również norma wysiewu 1,4 g/m2, rozstawa 25-30 cm i głębokość 2,5-3,0 cm.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
82127 , 2 , 0 , 0 Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy - kiedy, termin i co oznaczają?
-
35109 , 3 , 0 , 0 Uprawa ogórka pod osłonami - to trzeba wiedzieć
-
105810 , 0 , 0 , 0 Sadzenie cebuli z dymki - o tym musisz pamiętać