Koper ogrodowy Turkus – jedna z plenniejszych i odporniejszych odmian

Koper ogrodowy Turkus to odmiana, którą zalicza się do z najbardziej plennych. Poza tym okazuje się praktycznie niepodatny na choroby, dzięki czemu w Polsce uprawia się go dosyć powszechnie.

Opis

Odmiana ta przede wszystkim charakteryzuje się mocno wzniesionym pokrojem i okazałymi rozmiarami (gdy kwitnie, może mieć nawet do 1,5 m wysokości), przy czym jej łodygi są dosyć sztywne. Co ważne, obficie pokrywają je raczej niewielkie liście o ciemnozielonej barwie z widocznym nalotem woskowym. Najbardziej interesujący dla konsumenta pozostaje jednak ich silny i przyjemny aromat, który wynika z wysokiej zawartości pachnącego olejku lotnego. Poza tym Turkus to koper wczesny, ponieważ od jego pierwszych wschodów do czasu, gdy roślina zacznie wybijać w pędy kwiatostanowe, mija zaledwie od 23 do 25 dni.

Wymagania

Koper to jedna z tych roślin, które nie mają specjalnych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Warto go wysiewać  współrzędnie z warzywami takimi jak przykładowo cebula. Nie potrzebuje on ani dużo światła, ani wody. Nie ma również wysokich wymagań co do temperatury i dobrze zniesie nawet dłużej trwające chłody. Ważne jednak, aby podłoże, na którym go posadzimy, miało w miarę obojętny odczyn.

Właściwości

Przede wszystkim koper Turkus nie poddaje się chorobom. Wynika to między innymi z faktu, że bardzo dobrze się rozkrzewia. Trzeba też wspomnieć o tym, że zielone części tego kopru mają w sobie aż 9,11% suchej masy, co wyróżnia go spośród innych odmian. Poza tym w 100 g liści znajduje się ok. 54 mg witaminy C i ok. 9 mg beta-karotenu.

Zastosowanie

Koper Turkus świetnie nadaje się na rynek bezpośredni. Poza tym spektrum jego zastosowania jest niemal nieograniczone – można go przeznaczyć do mrożenia czy kwaszenia lub bez problemu ususzyć.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki