Kukurydza cukrowa Gucio F1 – niezwykle słodka odmiana mieszańcowa

Kukurydza cukrowa Gucio F1 to mieszaniec, który charakteryzuje się niezmiernie słodkim smakiem. Poza tym skórka jej ziaren jest niezwykle delikatna, dzięki czemu kolby tej odmiany są wysoko cenione przez konsumentów.

Opis

Prezentowana odmiana osiąga całkiem duże rozmiary, dorasta bowiem zazwyczaj do ok. 1,7 m. Same kolby zaś mają najczęściej po ok. 25 cm długości oraz ok. 5 cm średnicy. W formie są wyraźnie cylindryczne, a liście na ich czubkach stykają się na tyle mocno, że solidnie je przykrywają, wręcz zamykają. Ziarna z kolei przybierają ładny, regularny kształt i ubarwiają się na kolor żółty z odcieniem pomarańczowym.  

Warto też wiedzieć, że okres wegetacji tej kukurydzy jest dosyć krótki, ponieważ trwa ok. 110–120 dni. Zaliczamy ją zatem do grupy odmian wczesnych.

Wymagania

Gucio F1 do prawidłowego wzrostu potrzebuje przede wszystkim ciepła. Okazuje się bowiem, że najniższa temperatura, w której rośliny w ogóle zaczynają kiełkować, wynosi 9°C. Temperatura  optymalna dla ich prawidłowego wzrostu i kwitnienia kształtuje się natomiast na poziomie co najmniej 15°C. Nie zapominajmy też, że odmiana ta wymaga w miarę lekkiego podłoża o pH wahającym się w granicach 5,5–6,5. Poza tym kukurydzy niezbędne jest stanowisko dobrze nasłonecznione i wilgotne.

Zastosowanie

Kolby odmiany Gucio F1 bardzo długo zachowują świeżość, dzięki czemu wspaniale nadają się na handel. Zazwyczaj spożywa się je po ugotowaniu, jednak równie często ziarna dodaje się na surowo do różnych dań, np. do sałatek. Odmiana ta ceniona jest również w przemyśle przetwórczym, ponieważ nie traci swojego słodkiego smaku oraz intensywnego koloru ziaren pod wpływem obróbki.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki