Kiedy siać kukurydzę? Poznaj najważniejsze zasady jej uprawy i ciesz się złotymi kolbami

Uprawa kukurydzy Uprawa kukurydzy

Kukurydza to obok pszenicy i ryżu jedna z najpopularniejszych roślin uprawnych świata. Należy do upraw, które zapewniają duże plony i wysoką jakość produkowanych pasz, a dodatkowo nie są trudne w uprawie. Jej wartość konsumpcyjna jest niezastąpiona, warto więc zapoznać się z najważniejszymi zasadami jej uprawy. Niezwykle ważna jest odpowiedź na pytanie jak i kiedy siać kukurydzę.

Wymagania uprawowe

Uprawa kukurydzy jest możliwa prawie w każdych warunkach, jedynie skrajna susza lub podtopienia są w stanie zniszczyć uprawę i spowodować niepełne zaziarnienie kolb. Stąd często jest ona szybką alternatywą, gdy wskutek choroby czy złej pogody konieczna jest likwidacja innej uprawy i pozostaje wolne stanowisko. Kukurydza nie ma dużych wymagań glebowych, plonuje zarówno na stanowiskach pszennych, jak i na żytnich, o pH w granicach 5-7,5. Jako roślina ciepłolubna w większym stopniu potrzebuje zaopatrzenia w wodę i odpowiedniej temperatury, najlepiej powyżej 25o C, niż dobrych warunków glebowych.

Cechą charakterystyczną kukurydzy jest możliwość niemal dwukrotnego przyspieszenia wzrostu przy spełnieniu tych dwóch czynników. Nieco mniejsze plony uzyskamy z uprawy na glebach kwaśnych, natomiast siew na glebach zwięzłych, podmokłych lub piaszczystych wiąże się w możliwością braku plonu. Przy uprawie kukurydzy na słabszych stanowiskach zalecane jest nawożenie jej fosforem i potasem. Kukurydzę na ziarno można uprawiać po sobie nawet przez kilka lat, najlepiej jednak zmieniać stanowisko co 2-3 lata, bo później zwiększają się problemy uprawowe.

Siew bezpośrednio do gruntu

Co ciekawe, praktycznym wyznacznikiem terminu siewu kukurydzy jest kwitnięcie mniszka lekarskiego. Jest to okres od ok. 15 kwietnia do połowy maja, kiedy temperatura gleby wynosi 8-10o C. Rośliny posiane wcześniej, w drugiej dekadzie kwietnia, radzą sobie z suszą o wiele lepiej niż te wysiewane na początku maja, stąd mimo przymrozków, które zagrażają wczesnym siewom kukurydzy, wskazane jest przyspieszenie jej siewu. Roślina, która wykształciła co najmniej dwa liście, jest bardziej odporna na chłód. Głębokość siewu zależy od rodzaju gleb, na ciężkich wynosi ona 4-5 cm, na lżejszych zwiększa się do 6-7 cm, by dotrzeć do wilgotnych warstw. Należy pamiętać, że im późniejszy termin siewu, tym automatycznie większa jego głębokość ze względu na przesychanie wierzchniej warstwy gleby.

Nasiona sieje się w rzędach w odległości co 15-30 cm od siebie. Odmiany wczesne sieje się w mniejszym zagęszczeniu, późniejsze – w większym. Mniejszym błędem jest za rzadki niż za gęsty siew, który prowadzi do zmniejszenie plonu kolb i obniża wartość kiszonki. Zalecana obsada na 1 hektar to 10-25 kg nasion, zależnie od odmiany i gleby. Po wschodach trzeba przerwać kukurydzę, zostawiając po jednej najsilniejszej roślinie w punkcie.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki