Koper ogrodowy Oliver – odmiana polecana do uprawy na plon główny

Koper ogrodowy Oliver to nowość na polskim rynku i jedna z nielicznych odmian przeznaczonych do uprawy polowej na plon główny. Co więcej, można go pędzić, czyli sztucznie przyspieszać proces jego kwitnienia, dzięki czemu wydłuża się okres jego sprzedaży.

Opis

Cechą charakterystyczną tego kopru jest wyjątkowo gęste ulistnienie, przy czym jego wyraźnie grube liście nieco różnią się wyglądem od innych odmian. Poza tym są intensywnie zielone i wydzielają naprawdę silny zapach, wyczuwalny z bardzo daleka. Warto też wiedzieć, że Oliver należy do odmian średnio wczesnych i jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie go w uprawie polowej, okres jego wegetacji wyniesie 68 dni. Gdybyśmy jednak postanowili go pędzić, to czas oczekiwania na plon skróci się do nawet 42 dni.

Stanowisko

Oliver powinien być wysiany w drugim lub trzecim roku po oborniku. Podłoże przeznaczone pod siew musi być jednak odpowiednio przygotowane. Na wiosnę trzeba je zatem zbronować i zwłókować, a jesienią powinno się przeprowadzić orkę.

Właściwości

Odmiana Oliver zawiera we wszystkich swoich częściach (w liściach,  łodygach i nasionach) sporo olejków lotnych. Co ciekawe, jeśli chodzi o nasiona, to olejki eteryczne są z nich wydobywane na potrzeby przemysłów spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego, ponieważ silnie aromatyzują produkty. Warto też zapamiętać, że nasiona kopru przeciwdziałają skurczom i wykazują właściwości moczopędne. Napary z liści tej rośliny  łagodzą  z kolei stany zapalne oczu.

Zastosowanie

Oliver ma wielorakie przeznaczenie. Nada się zarówno do zbioru na zielono, jak i do uzyskiwania baldachów potrzebnych m.in. do kwaszenia ogórków czy konserwowania cebuli. Poza tym można go mrozić oraz suszyć – nie zapominajmy jednak o konieczności zamykania przetworzonego kopru w szczelnych pojemnikach.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki