Nasiona cebuli – wskazówki pomocne przed zakupem

Cebula Nasiona cebuli

W Polsce cebula jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych warzyw. Użytkowana nie tylko jako bogate w składniki odżywcze warzywo, lecz także jako roślina przyprawowa.

Jest rośliną wieloletnią, jednak w naszym klimacie jest uprawiana jako dwuletnia: w pierwszym roku wykształca główkę, zwaną cebulą, a w drugim wybija pęd kwiatowy i wytwarza nasiona. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach cebuli.

Wygląd nasion

Owocem cebuli jest biaława lub jasnolila trójkomorowa torebka, zawierająca w sobie w każdej komorze po 2 nasiona. W miarę dojrzewania, po wyschnięciu i otwarciu torebek nasiennych, wysypują się.  Nasiona koloru czarnego są twarde i trójkanciaste, o nieco marszczonej powierzchni. Długość nasion wynosi 3-4 mm, szerokość 1-2 mm, a grubość 0,5-1 mm.

Masa 1000 nasion

Masa 1000 nasion wynosi ok. 4 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 250-370 nasion.

Zdolność kiełkowania

Minimalna temperatura wschodów cebuli wynosi 5-6o C, siewki wytrzymują przymrozki do -3o C.  Kiełkują po 15-18 dniach. W początkowym okresie wymagają temperatury 10-15o C, w okresie tworzenia się cebul optymalna temperatura to 16-21o C, natomiast pod koniec okresu wegetacji temperatura powinna wynosić 21-27o C.

Kiedy siać nasiona?

Termin siewu cebuli musi być dostosowany do jej odmiany. Okres wegetacji jest zróżnicowany i trwa 100-120 dni w przypadku odmian wczesnych, 120-130 dni u odmian średnio wczesnych, 130-140 dni u odmian średnio późnych, a także 140-140 dni u odmian późnych. Cebulę uprawia się różnymi metodami: z dymki, z rozsady, z siewu wiosennego i z siewu jesiennego (ozima) w sierpniu. Należy pamiętać, że odmiany cebuli do uprawy z siewu powinny mieć krótki okres wegetacji.

Do rozsadnika nasiona wysiewamy od połowy do końca lutego. Siew wiosenny powinien być ukończony do połowy kwietnia. Natomiast w ozimej uprawie cebuli siew powinien być wykonany w okresie 10-25 sierpnia, tak aby przed końcem listopada rośliny zdążyły wytworzyć po 3-4 liście. Cebula uprawiana na nasiona wymaga wczesnego siewu i wczesnego sadzenia wysadków.

Jak siać nasiona?

Przed siewem konieczne jest zaprawienie nasion, by uchronić je przed zakażeniem chorobami. Uprawa z siewu jest najłatwiejsza i najtańsza, jednak jej plon jest mniejszy i mniej wyrównany niż przy uprawie z rozsady lub dymki. Ponadto w rejonach chłodniejszych i obfitujących w opady cebule mogą nie zdążyć wyrosnąć do odpowiedniej wielkości i zaschnąć. Nasiona cebuli należy siać na płask na głębokość 1-1,5 cm na glebach ciężkich lub 1,5-2 cm na glebach lekkich w rzędach oddalonych od siebie o 30-40 cm. Na wysianie 1 hektara gruntu potrzeba 7-9 kg nasion cebuli.

Na glebach zwięzłych lepsze plony daje uprawa cebuli na redlinach o 40 cm szerokości i 20-25 cm wysokości, na grzbiecie których wysiewa się jeden rząd cebuli. Stosowane są też redliny 60-centymetrowe, na których wysiewa się 2-3 rzędy cebuli. Możliwa jest ponadto uprawa cebuli z rozsady, która gwarantuje większy i prawie dwa tygodnie wcześniejszy plon niż przy uprawie cebuli z siewu, ale wymaga większego nakładu pracy.

W lutym nasiona wysiewa się wtedy do ciepłego inspektu rzutowo lub w rzędy do 5 cm, w ilości 30-40 g/m2. Następnie w połowie kwietnia rozsadę sadzi się na polu, na redlinach szerokości 60-70 cm, w 3 rzędy w odległości 20 cm od siebie i 6-8 cm w rzędzie. Do obsadzenia 1 hektara uprawy potrzeba 50 tysięcy roślin.

czytaj dalej...

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki