Rzodkiew Murzynka - późna odmiana o zgrubieniach pokrytych czarną skórką

Rzodkiew Murzynka Rzodkiew Murzynka

Jedna z późniejszych odmian o średniej wielkości zgrubieniach okrytych niemal czarną skórką, do tego świetnie się przechowujących – mowa o rzodkwi Murzynka.

Charakterystyka

Rzodkiew Murzynka to późna odmiana tworząca średniej wielkości, kuliste lub lekko owalne zgrubienia wypełnione białym, ostrym w smaku miąższem i pokryte czarną skórką.

Uprawa

Murzynka nadaje się do uprawy w gruncie na zbiór późną jesienią lub do użytku letnio-jesiennego. Do uprawy wybierajmy gleby średnio zwięzłe, przepuszczalne, próchniczne, zasobne w składniki pokarmowe o dobrych stosunkach powietrzno-wodnych i pH 6,0-7,4.

Nasiona możemy wysiewać do gruntu od połowy czerwca do końca lipca w rozstawie 20-30 x 10-30 cm na głębokość -1-2 cm.

Nasiona wykiełkują już w temperaturze 2-3°C, ale wyrośnięte rośliny najlepiej rozwijają się przy min. 12-14°C. Długo utrzymujące się chłody lub odwrotnie – upały często powodują wybijanie rzodkwi w pędy kwiatostanowe, dlatego ważne jest przestrzeganie właściwego terminu uprawy. W celu przyspieszenia terminu zbioru rzodkiew Murzynka możemy uprawiać z produkcji rozsady.

Zbiór i przechowywanie

Po ok. 90-100 dniach od siewu korzenie będą gotowe do zbioru (od końca sierpnia do października). Murzynka to plenna odmiana, średni plon z jednego hektara wynosi 30-40 ton. Ponadto długo może zaopatrywać rynek, gdyż możemy ją długo przechowywać przez zimę, do przechowywania wybierajmy jednak korzenie pochodzące z późnego wysiewu. Możemy składować je w piwnicy w piasku utrzymując temperaturę 0-2°C.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki