Po co uprawiać rzodkiew oleistą? Przekonaj się, jak wiele zastosowań ma to warzywo!

Rzodkiew oleista (Raphanus sativus var. oleiferus L.), zwana także chińską, jest rośliną jednoroczną, jarą, użytkowaną jako roślina oleista, nawóz zielony, pasza i międzyplon.

Charakterystyka

Gruba i silnie rozgałęziona łodyga rzodkwi osiąga wysokość 120 cm. W dolnej części wyrastają z niej owłosione, duże, lirowate (pierzastosieczne), wcięte liście, w górnej zaś pojawiają się osadzone na ogonkach liściowych o równych, ząbkowanych brzegach (rzadko wrębne), lancetowate (wydłużone) liście. Kwiaty ułożone w luźnym gronie na szczycie pędu są barwy białej lub liliowej z fioletowym żyłkowaniem pośrodku płatka. Owocem jest łuszczyna niepękająca, która nie wygląda typowo, jak u innych roślin kapustnych. Ma walcowaty lub gruszkowaty kształt, zwęża się w górnej części, tworząc dziób. Wewnątrz niej znajdują się nieregularne, kuliste, jasnobrązowe nasiona o ostrym smaku. Zawierają tłuszcze o podobnych właściwościach do oleju rzepakowego – olej rzodkwiowy bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolowy, erukowy, linolenowy oraz eikozenowy. Nasiona są ponadto wysokotłuszczowe oraz wysokobiałkowe.

Rzodkiew wytwarza korzeń palowy głęboko rozwijający się (do 1,5 m) oraz liczne boczne odgałęzienia. Kwitnienie rozpoczyna 40–45 dni od wschodu roślin, kwiaty utrzymują się na roślinie przez 25–35 dni w zależności od terminu siewu. Prawdopodobnie rzodkiew oleista pochodzi z Dalekiego Wschodu (Chin), stąd jej druga nazwa – rzodkiew chińska.

Znaczenie gospodarcze i wykorzystanie

Ze względu na wysoką zawartość kwasu erukowego i eikozenowego oraz glukozynolanu olej wytłoczony z nasion nie nadaje się do spożycia. Może być jedynie wykorzystywany jako surowiec do celów energetycznych. Obecnie spada znaczenie rzodkwi jako rośliny oleistej, a wzrasta jako rośliny uprawianej na nawóz zielony lub zielonkę.

Nasiona w małej ilości przeznaczane są do produkcji karmy dla ptaków. Rzodkiew oleista ma wysokie właściwości poprawiające jakość gleby – chroni ją przed erozją, poprawia strukturę, rozluźnia i poprawia stosunki wodno-powietrzne, ponadto ogranicza wymywanie azotu.

Odmiany

W krajowym rejestrze COBORU znajduje się kilka odmian, w tym jedna wyhodowana w Polsce – Romesa, pozostałe to Adagio, Colonel, Pegletta oraz Siletta Nova. Ta ostatnia jest odmianą pastewną rzodkwi oleistej, reszta uprawiana w międzyplonie ścierniskowym przeznaczana jest na nawóz zielony lub zielonkę. Trwają badania nad zdolnością ograniczania występowania mątwika burakowego w uprawie buraka cukrowego – wykazano, że kilka odmian posiada dość silne działanie antymątwikowe.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki