Pietruszka Vistula - plenna odmiana o długich korzeniach dobrze zimujących w polu

Pietruszka korzeniowa Pietruszka korzeniowa

Jeśli myślisz nad odmianą, która będzie wytwarzać smaczne, aromatyczne, długie korzenie, które nadają się do długiego przechowywania, pomyśl o pietruszce Vistula. A gdyby tego było mało – odmiana ta dobrze zimuje w polu i jest niezwykle plenna.

Charakterystyka

Vistula, podobnie jak odmiana Kinga, jest bardzo plenna, lecz dojrzewa nieco później (to późna odmiana). Tworzy długie (19-22 cm), wyrównane, stożkowate lub stożkowato-wydłużone korzenie w typie Berlińskiej – Halblange. Kremowy, jędrny i aromatyczny miąższ pokryty jest białą lub delikatnie kremową skórką. Vistula tworzy średnio bujną, ciemnozieloną nać.

Uprawa

Nasiona na zbiór jesienny wysiewamy od marca do kwietnia, zaś na wczesny zbiór pęczkowy, po przezimowaniu, w listopadzie. Dla obydwu terminów przyjmujemy tę samą rozstawę 20-50 x 3-5 cm. Nie siejmy jej zbyt rzadko, gdyż przy słabo zagęszczonej uprawie wykazuje wyższą tendencję do tworzenia korzeni rozwidlonych.

Odmiana Vistula preferuje dobrze uprawione, lżejsze, przewiewne, zasobne w składniki pokarmowe i próchnicę, umiarkowanie wilgotne gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH=6,0-6,5).

Zbiór z siewu wiosennego przeprowadzamy od sierpnia do września, zaś zbiór pęczkowy od maja do lipca. W uprawie wiosennej pietruszka Vistula, przy utrzymaniu odpowiednich warunków uprawowych, może dać plon 30-40 ton z 1 ha – gdzie plon handlowy to 80-90 % plonu ogólnego.

Zastosowanie

Odmiana Vistula szczególnie polecana jest do zaopatrzenia świeżego rynku, do tego dobrze się przechowuje, a także może zimować w polu, dzięki czemu długo zaopatruje zimowy rynek.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

[1/14] Ile kalorii znajduje się w 100 g pietruszki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki