Pietruszka Sonata – niezwykle plenna odmiana o okazałych korzeniach

Pietruszka korzeniowa Sonata posiada szereg niebagatelnych zalet. Wystarczy wspomnieć o tym, że wytwarzane przez nią korzenie imponują wyglądem i okazałością. Ich zbiory są zarazem bardzo obfite, ponieważ odmiana ta należy do silnie plennych.

Opis

W uprawie Sonaty od momentu wysiewu nasion do terminu zbiorów mija ok. 160-180 dni, co sprawia, że zaliczamy ją do pietruszek średnio późnych. Jej korzenie wyrastają na imponującą długość, gdyż średnio mierzą po 20–22 cm. W kształcie przypominają ostro zakończone stożki, z nasady których wyrastają ładne, ciemnozielone liście. Mają poza tym gładką i jasną skórkę oraz kremowobiały miąższ o dosyć ścisłej konsystencji.

Wymagania i stanowisko

Odmiana ta nie wykazuje wysokich wymagań cieplnych, zatem za temperaturę optymalną dla jej wzrostu przyjmuje się ok. 17°C. Co ciekawe, kiełkujące nasiona spokojnie zniosą spadek temperatury do ok. 2°C, natomiast rosnące w ziemi korzenie wytrzymają mróz sięgający -9°C.

Jeśli chodzi o podłoże, to najlepsza pod siew pietruszki korzeniowej jest gleba piaszczysto-gliniasta o odczynie wynoszącym 6,5 pH. Powinna być przy tym bogata w próchnicę i dobrze uprawiona. Pamiętajmy również, żeby nie sadzić Sonaty na stanowisku zajmowanym wcześniej przez pietruszkę w krótszym odstępie czasowym niż 3 lata.

Właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że prezentowana odmiana nie ma skłonności do ordzawień, co znacząco wpływa na zwiększenie jej wartości handlowej. Poza tym jest niezwykle plenna, a większa część pozyskanych z niej zbiorów nadaje się na bezpośrednią sprzedaż. Korzenie równie dobrze sprawdzą się również w długotrwałym przechowywaniu. Warto też wiedzieć, że wśród odmian pietruszek korzeniowych Sonata jest jedną z najbardziej odpornych na suszę, a szczególnie na niedobory wilgoci pojawiające się na etapie wschodów.

Dagmara Deska

CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

[1/14] Ile kalorii znajduje się w 100 g pietruszki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki