Pietruszka Halblange Berlińska – plenna odmiana pietruszki korzeniowej

Pietruszka korzeniowa Halblange Berlińska to jedna z odmian najlepiej znanych na polskim rynku. Jest wysoko ceniona przez wzgląd na swoje okazałe i zdrowe korzenie, które mają wielorakie zastosowania.

Opis

Odmiana ta zalicza się do grona pietruszek korzeniowych o bardzo długim okresie wegetacji – okazuje się, że od momentu wysiewu nasion do czasu zbiorów mija ok. 200–220 dni. Jej korzenie osiągają ok. 18–20 cm długości, ich masa utrzymuje się natomiast na poziomie mniej więcej 230 g. Rozpoznawalny jest także ich kształt wydłużonego stożka, pokrytego białą skórką w kolorze kremowobiałym. Miąższ z kolei ma barwę kremową i jest mocno jędrny. Dzięki zawartości olejków eterycznych wykazuje się niezwykłą aromatycznością.

Pielęgnacja

W uprawie tej odmiany, podobnie zresztą jak w przypadku innych pietruszek korzeniowych, należy skupić się przede wszystkim na odchwaszczaniu. Do tego zabiegu najlepiej używać herbicydów, które stosuje się również w uprawie marchwi. Poza tym powinno się regularnie spulchniać podłoże, by na jego powierzchni nie wytwarzała się skorupa, na co Halblange Berlińska jest bardzo wrażliwa, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu.

Właściwości

Opisywana odmiana jest przede wszystkim bardzo plenna. Poza tym dobrze sprawdza się w siewie ozimym – w takim systemie uprawy można bez przeszkód pozostawić ją w polu przez całą zimę. Nadaje się również do użytku jesiennego i zimowego, jest przy tym bardzo trwała w przechowywaniu i nie poddaje się chorobom. Aby jednak jej korzenie miały regularny kształt, powinno się ją uprawiać na redlinach. Należy też wspomnieć, że Halblange Berlińska sprawdza się idealnie zarówno w przetwórstwie (mrożenie, suszenie), jak i w konsumpcji bezpośredniej, np. jako składnik włoszczyzny.

Dagmara Deska

CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

[1/14] Ile kalorii znajduje się w 100 g pietruszki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki