Wszystko o uprawie pietruszki korzeniowej

Uprawa pietruszki Pietruszka korzeniowa

Zarówno jej nać, jak i korzeń są składnikami włoszczyzny, jest więc wliczana w poczet warzyw przyprawowych. Trudno wyobrazić sobie bez niej wywar warzywny, stanowiący bazę zup, a bez jej wersji gotowanej nie może się obyć wiele potraw, jak choćby popularna i często goszcząca na polskich stołach tradycyjna sałatka warzywna. Bardzo dobrze, że pietruszka jest szeroko wykorzystywana w kuchni, gdyż zawiera dużo witaminy C oraz wapnia, magnezu, fosforu i żelaza.

Wymagania glebowe i klimatyczne

Pietruszka może być uprawiana w każdym rejonie naszego kraju, gdyż jest rośliną klimatu umiarkowanego. Dobrze znosi przymrozki i stosunkowo nie ma dużych wymagań cieplnych. Jej nasiona kiełkują już w temperaturze 2-3 stopni powyżej zera, a jej wytrzymałość na przymrozki sięga nawet -9°C. Dla prawidłowego wzrostu, wymaga jednak zapewnienia optymalnej temperatury na poziomie od 16 do 18°C.

Najważniejsze dla wzrostu jest zapewnienie pietruszce odpowiedniego nawilżenia, zarówno w okresie kiełkowania, jak i wschodów, a następnie także przyrostu korzeni. Brak lub niedobór wody wydłuża czas kiełkowania oraz hamuje wzrost wschodów, a w dalszych fazach rozwoju doprowadza do zbytniego rozrostu korzeni bocznych i ich zniekształcania.

Jeśli chodzi o glebę, to najlepiej sprawdzą się żyzne ziemie piaszczysto-gliniaste, o dużej pojemności wodnej. Jej odczyn powinien być obojętny i oscylować w granicy pH wynoszącego 6,5.

Przygotowanie stanowiska

Pietruszki nie należy uprawiać bezpośrednio po sobie. Ponowną uprawę na tym samym stanowisku można rozpocząć po zachowaniu minimum trzyletniej przerwy. Idealne warunki dla rozwoju nicieni oraz patogenów wywołujących choroby stanowiłaby uprawa pietruszki po ziemniakach, marchwi, pomidorach, cebuli, grochu lub czosnku, której trzeba się bezwzględnie wystrzegać. Dobrym przedplonem są natomiast warzywa dyniowate i zboża, z wyjątkiem owsa.

Przed planowaną uprawą pietruszki należy przeprowadzić jesienne nawożenie organiczne w postaci obornika w dawce 20-30 ton na hektar, które także powinno się uzupełnić nawożeniem mineralnym. Aby określić zapotrzebowanie gleby na poszczególne składniki, warto przeprowadzić analizę jej składu chemicznego. Jeśli jednak jest to nieopłacalne w przypadku niewielkiej skali naszej uprawy, stosuje się dawki orientacyjne.

Orientacyjne dawki nawozów mineralnych:

  • dla fosforu: od 60 do 80kg na hektar
  • dla potasu: od 140 do 160kg na hektar
  • dla azotu: od 80 do 150kg na hektar

Tak jak ma to miejsce w przypadku upraw innych warzyw korzeniowych, tak i przy uprawie pietruszki nawozy fosforowy i potasowy wysiewamy przed siewem, a azotowy dzielimy na dwie dawki. Pierwszą z nich stosujemy także przed siewem, a drugą – pogłównie.

Metoda uprawy – siew

Wyłączną metodą uprawy pietruszki jest siew do gruntu. Najczęściej wybierany sposób to na płask, zdecydowanie rzadziej na redlinach. Termin rozpoczęcia uprawy, to początek wiosny, czyli już koniec marca i początek kwietnia. Zaprawione nasiona wysiewa się w wytyczone znacznikiem rzędy oddalone od siebie o około 30‒40 cm, umieszczając je na głębokości 1,5‒2 cm lub nieco większej w przypadku lekkich gleb.

Uprawa towarowa wymaga siewu w pasowo-rzędowego, by prace z nią związanych można było wykonać mechaniczne. Wówczas w pasie o szerokości 135 cm wysiewa się nasiona w rzędach – trzech lub czterech – przy zachowaniu 40 cm odległości w pierwszym przypadku i 28 cm w drugim. Na jeden hektar powierzchni uprawy potrzebne będą nawet 3 kg nasion.

Zabiegi pielęgnacyjne

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie – czy to mechaniczne w przypadku małych upraw, czy też przy zastosowaniu herbicydów na dużych plantacjach.

Gdyby wschody okazały się rosnąć zbyt gęsto, warto zastosować przerywanie, przy zachowaniu około 5-centymetrowych odstępów między roślinami.

Niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu roślin w każdej fazie rozwoju jest nawadnianie. Zalecana dawka podstawowa to 10 mm wody, jednak w okresie suszy zasadne będzie zastosowanie nawet jej trzykrotności.

Szeroki wybór nasion pietruszki do siewu znajdziesz tutaj

Literatura:

Balcerzak J., Legańska Z., „Warzywnictwo. Podręcznik dla uczniów techników i policealnych szkół ogrodniczych”, wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 242-244

Dąbrowska B., Skąpski H., „Uprawa warzyw w polu”, wyd. SGGW, Warszawa 1994 r., s. 215-220

Dobrakowska-Kopecka Z., Doruchowski R, Gapiński M., „Warzywnictwo”, PWRiL, Warszawa 1999 r., s. 128-129

Kołota  E., Orłowski M., „Uprawa warzyw”, wyd. „Brasika”, Szczecin 1993 r., s. 164-167               

CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

[1/14] Ile kalorii znajduje się w 100 g pietruszki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki