Uprawa pietruszki naciowej – proste sposoby na obfite zbiory

Uprawa pietruszki naciowej Uprawa pietruszki naciowej

Natka pietruszki to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych w Polsce przypraw. Stosuje się ją zarówno na świeżo, jak i w formie suszonej. Jest bardzo aromatyczna, więc stanowi doskonałe dopełnienie wielu potraw. Trudno wyobrazić sobie bez niej niedzielny obiad. Mało kto wie, że pietruszka obok właściwości odżywczych, takich jak witamina C i beta-karoten, wzmaga produkcję czerwonych krwinek, poprawia kondycję skóry, a jej żucie pomaga zwalczyć nieświeży oddech.

Wymagania glebowe i klimatyczne

W Polsce pietruszka naciowa rzadko jest uprawiana na skalę przemysłową, częściej widuje się ją w przydomowych ogródkach albo w doniczkach na parapecie. Nie ma dużych wymagań klimatycznych, w związku z czym może być uprawiana w każdym miejscu kraju. Podobnie jak pietruszka korzeniowa, wytrzymuje przymrozki, nawet do -9°C, może zatem zimować w polu bez okrycia. Kiełkuje już w temperaturze od 2 do 3°, ale optymalna temperatura dla prawidłowego wzrostu zawiera się w przedziale od 15 do 18°C. Najlepsze rezultaty osiągniemy, jeżeli wysiejemy pietruszkę na glebie piaszczysto-gliniastej, o dużej wilgotności, ale nie podmokłej. Jej odczyn powinien być naturalny i oscylować na poziomie 6-7 pH.

Przygotowanie stanowiska

Wybór stanowiska pod wysiew pietruszki powinien paść na miejsce dostatecznie nawilżone, o żyznej, próchnicznej glebie. Nie powinno się jej uprawiać po warzywach korzeniowych, ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się nicieni, które mogłyby zaatakować korzenie, ani po niej samej. Należy również zwrócić również uwagę na to, żeby czas od ostatniego nawożenia obornikiem wynosił więcej niż 2 lata.

Przed wysianiem pietruszki, w okresie jesiennym, powinno się zastosować nawozy mineralne. Aby najtrafniej określić niedobór składników gleby, należy przeprowadzić analizę chemiczną, jeśli jednak nie zamierzamy siać pietruszki na dużą skalę, jest to nieopłacalne. Można wtedy użyć nawozów w dawce orientacyjnej.

Orientacyjne dawki nawozów mineralnych

  • dla azotu: 100-150 kg na hektar
  • dla fosforu: 50-70 kg na hektar
  • dla potasu: 150-180 kg na hektar

Nawożenie fosforem i potasem  stosuje się jesienią przed wysiewem pietruszki. Nawóz azotowy należy podzielić na dwie części – jedną zastosować jesienią, drugą wiosną, pogłównie, tuż po wykonaniu przerywki.

Metody uprawy

Jedyną metodą uprawy pietruszki jest bezpośredni siew do gruntu, sposobem na płask. Nasiona wysiewa się w rzędy do 25 ‒ 40 cm, na głębokość około półtora centymetra. Najodpowiedniejszą porą jest wczesna wiosna, czyli koniec marca lub początek kwietnia. Po wschodach roślin, które następują po kilku tygodniach od wysiania, należy zrobić przerywkę, pozostawiając rośliny w odstępach między 10 a 12 cm. Na powierzchnię 100 m trzeba wysiać nawet 50 ‒ 80 g nasion, co daje około 6 kg na hektar.

Zabiegi pielęgnacyjne

Podstawowe dla prawidłowego wzrostu i zabarwienia naci pietruszki jest odchwaszczanie – powinno się je przeprowadzić w sposób mechaniczny, a na dużych obszarach można zastosować herbicydy.

Niezwykle ważne jest tutaj również odpowiednie nawodnienie w każdej fazie rozwoju rośliny. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie może być podmokła, więc nie powinny pojawiać się na niej kałuże. Ważne jest, żeby szczególnie intensywnie nawadniać pietruszkę w czasie suszy, aby liście zachowały odpowiedni kolor. Zalecana dawka podstawowa to 10 mm wody, jednak w okresie pory bezdeszczowej zasadne będzie zastosowanie nawet jej trzykrotności.

Zbiór

Pietruszkę naciową wysianą w polu można zbierać wielokrotnie. Świetnie przetrzymuje zimę w gruncie, nawet bez przykrycia, ale jeśli okryjemy ją odpowiednio (na przykład łętami z ziemniaków albo gałęziami świerku), liście zachowają kolor i walory smakowe. Można zbierać ją stopniowo, w zależności od potrzeb, przez całą zimę.

Pietruszkę uprawianą w szklarni można zbierać w okresie od grudnia do marca. Liście zbiera się kolejno od starszych, które znajdują się po zewnętrznej stronie, do młodszych – wewnętrznych. Średni plon liści pietruszki naciowej wynosi od 7 do 10 ton na jeden hektar. 

Literatura:

Balcerzak J., Legańska Z., „Warzywnictwo. Podręcznik dla uczniów techników i policealnych szkół ogrodniczych”, wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 242-244

Dobrakowska-Kopecka Z., Doruchowski R, Gapiński M., „Warzywnictwo”, PWRiL, Warszawa 1999 r., s. 173-174

Kołota  E., Orłowski M., „Uprawa warzyw”, wyd. "Brasika", Szczecin 1993 r., s. 107-108

CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

[1/14] Ile kalorii znajduje się w 100 g pietruszki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki