Siew pietruszki – zdradzamy, jak siać, by wschody były prawidłowe

Uprawa pietruszki Uprawa pietruszki

Uprawę pietruszki prowadzi się z bezpośredniego siewu na miejsce stałe. Źle znosi przesadzanie. Uprawia się ją najczęściej z siewu na płask, rzadko na redlinach. Nasiona wysiewa się na takiej samej głębokości jak marchew, 1–3 cm. Głębokość siewu trzeba dostosować do typu gleby, terminu siewu i długości wegetacji. Jeżeli za głęboko wprowadzi się nasiona, można doprowadzić do opóźnienia bądź ograniczenia wschodów.

Normy siewu

Pietruszka uprawiana na wczesny zbiór, pęczkowy, wysiewana jest wczesną wiosną. Przyjmuje się wtedy normę 3–4 kg na 1 ha. W późniejszym terminie zwiększa się ilość nasion do 6 kg, a przy siewie przedzimowym do 7 kg na 1 ha. Przy późnym siewie należy się liczyć z ponownym jego wykonaniem, ponieważ nie wszystkie nasiona mogą wykiełkować. Można także stosować siew przedzimowy w listopadzie i grudniu, ale wyłącznie na glebach lekkich.

Co zrobić, by pietruszka szybciej wschodziła?

Pietruszka długo wschodzi, dopiero po 15–20 dniach od siewu. Zwykle praktykuje się wysiewanie jej wraz z rośliną wskaźnikową (w 3–5%), która wytyczy przyszłe rzędy, m.in. rzodkiewka, kalarepa, sałata i mak. Zabieg ten ułatwi przyszłą pracę. Wschodzenie pietruszki można przyspieszyć, stosując podkiełkowanie lub stratyfikowanie nasion. Podkiełkowanie polega na moczeniu ich w ciepłej wodzie (20–30°C) przez dobę. Następnie wilgotne nasiona przetrzymuje się na szalkach w tej samej temperaturze przez 1–2 dni. Należy je wysiewać w wilgotną glebę, inaczej mogą nie wzejść. Szybsze wschody i szybszy wzrost roślin można uzyskać, stosując okrywanie ich płaską folią perforowaną lub ściółkowaniem gleby torfem, trocinami czy czarną folią.

Sposób siewu

Przy pietruszce prowadzonej na zbiór pęczkowy nasiona wysiewa się na płask w rzędy co 10–30 cm. Przy siewie pasowym prowadzi się trzy rzędy co 40 cm lub cztery rzędy co 28 cm w pasie szerokości 135 cm (lub innej szerokości ciągnika). Przy uprawie na redlinach siew zaleca się wykonywać na glebach wilgotnych i zwięzłych w rzędy 25–45 cm, na głębokości 1,5–2 cm. Na takich glebach najlepiej się je formuje. Redliny wtedy trwalej się osadzają. Przy uprawie na zbiór letni i jesienny nasiona powinno się wysiać na przełomie kwietnia i maja. Pietruszkę korzeniową w uprawie na redlinach wysiewa się w ilości 2–2,5 kg na 1 m2 redliny.

A jeśli chcemy uprawiać pietruszkę naciową?

Pietruszkę naciową na zbiór wczesny można prowadzić z rozsady. Sposób ten pozwala na uzyskanie wyrównanych roślin. W lutym przeprowadza się wysiew nasion po 3–4 sztuki do doniczek o średnicy 4 cm. Jeśli stosuje się podkiełkowanie, siewki można przepikować z szalek do doniczek (do 8 cm średnicy). Optymalna temperatura do wzrostu roślin to ok. 14°C. Rozsadę wysadza się w zagony w kwietniu w ilości 20 roślin na 1 m2. Pietruszkę naciową można wysiewać do gruntu w dawce 7–10 kg/ha.

Szeroki wybór nasion pietruszki do siewu znajdziesz tutaj

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

Bibliografia:

Balcerzak J., Legańska Z., „Warzywnictwo”, Hortpress, Warszawa 2000 r., str. 242–244

Biesiada A., Kołota E., Orłowski M., „Warzywnictwo”, UWP, Wrocława 2007 r., str. 276–280

Skąbski H., Dąbrowska B., „Uprawa warzyw w polu”, SGGW, Warszawa 1994 r., str. 216–222

CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

[1/14] Ile kalorii znajduje się w 100 g pietruszki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki