Pietruszka Konika – aromatyczna odmiana do długiego przechowywania

Pietruszka korzeniowa Konika to mocno aromatyczna odmiana o charakterystycznym kształcie korzenia. Jej największą zaletą jest jednak fakt, że można ją długo przechowywać.

Opis

Okres wegetacji tej odmiany jest umiarkowanie krótki – zazwyczaj trwa ok. 160–170 dni. Wytwarzane przez nią korzenie mają stożkowaty kształt: są bardzo szerokie i grube u nasady i wyraźnie zwężają się ku czubkowi. Zazwyczaj osiągają od 12 do 15 cm długości. Ich skórka jest gładka i ma kolor podobny do miąższu, wybarwia się bowiem na kremowy odcień bieli. Najważniejszymi cechami Koniki pozostają jest jednak jej dobry smak i silny aromat.

Zbiór

Pietruszkę prezentowanej odmiany można zbierać albo wczesnym latem, w celu uzyskania pęczków do sprzedaży, albo dopiero jesienią. W pierwszym wypadku korzenie powinno się wykopywać w czerwcu, natomiast w drugim – na przełomie października i listopada; wtedy też można je długotrwale przechowywać (w odpowiednich warunkach).

Przechowywanie

Aby plon nie uległ uszkodzeniu, należy go przesypać piaskiem i umieścić w specjalnie przygotowanym kopcu. Pamiętajmy jednak, że temperatura powietrza w takim miejscu powinna wynosić od 0 do 1°C, a wilgotność względna – ok. 95%. Korzenie opisywanej odmiany można także przenieść do piwnicy, wtedy jednak należy przesypać je do worków foliowych, a na wierzchu ułożyć warstwę trocin lub torfu.

Wartość odżywcza

Liście pietruszki korzeniowej nadają się do spożycia tak samo, jak ulistnienie odmian naciowych, i to właśnie one są bogatym źródłem witaminy C. W samym korzeniu natomiast znajdują się cukry, białko oraz substancje moczopędne, ze względu na które sproszkowaną pietruszkę wykorzystuje się jako lek w chorobach nerek. Poza tym miąższ tego wartościowego warzywa zawiera olejki lotne, które nadają mu specyficzny aromat i poprawiają apetyt.

Dagmara Deska

CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

[1/14] Ile kalorii znajduje się w 100 g pietruszki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki