Pietruszka Ołomuńcka – odporna odmiana o dorodnych korzeniach

Pietruszka korzeniowa Ołomuńcka to odmiana o dorodnych korzeniach, regularnych w kształcie i pozbawionych tendencji do rozwidlania się. Warto też wspomnieć, że roślina ta jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz choroby przechowalnicze.

Opis

Aby korzenie prezentowanej odmiany nadawały się do zbioru, musi minąć sporo czasu. Okazuje się bowiem, że od momentu wysiewu nasion do czasu zbiorów upływa zazwyczaj od 180 do nawet 200 dni. Warto jednak czekać, ponieważ korzenie wydawane przez Ołomuńcką cechują się znakomitą jakością. Mają regularny stożkowaty kształt i równomiernie zwężają się ku dołowi, a przy tym nie rozwidlają się i są naprawdę długie (średnio dorastają do 23 cm). Jeśli chodzi o inne istotne cechy konsumpcyjne, to trzeba zauważyć, że Ołomuńcka tworzy gładką i jasną skórkę, która pokrywa kremowy miąższ o zwartej konsystencji. Jej korzenie są także mocno aromatyczne.

Uprawa

Ponieważ okres wegetacji tej odmiany jest znacznie wydłużony, należy wysiewać jej nasiona najwcześniej, jak się da. Jeśli chcemy się cieszyć plonem wysokiej jakości, powinniśmy uprawiać Ołomuńcką na redlinach, które bezpośrednio przed siewem trzeba delikatnie zwałować. W takich warunkach korzenie na pewno ukształtują się równomiernie.

Właściwości

Pietruszki korzeniowe są zazwyczaj wrażliwe na niedobór wody i zmienne warunki atmosferyczne, Ołomuńcka różni się jednak pod tym względem od pozostałych odmian. Okazuje się, że jest wytrzymała na suszę, nawet w fazie kiełkowania. Poza tym świetnie nadaje się do długotrwałego przechowywania, ponieważ wykazuje odporność na zgnilizny korzeni. Co więcej, dobrą zdrowotnością cechują się nie tylko jej korzenie, lecz także liście. Nie zapominajmy też, że jest to odmiana dosyć obficie plonująca.

Dagmara Deska

CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

[1/14] Ile kalorii znajduje się w 100 g pietruszki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki