Pietruszka Kinga - jedna z plenniejszych odmian o długim okresie przechowywania

Pietruszka Kinga została doceniona na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 2006 roku otrzymując Złoty Medal POLAGRA FARM, jest również laureatem „Agro Polska” w 2008 roku. Nic dziwnego, to jedna z plenniejszych odmian, która doskonale się przechowuje.

Charakterystyka

Kinga to średnio późna odmiana tworząca średniej długości (do 19 cm), stożkowate, silnie klinowate korzenie typu Berlińskiej – Halblange wykazujące delikatną skłonność do silnego zwężania się ku dołowi.

Biały, zwarty miąższ pokryty jest białą, gładką skórką, jest przyjemny w smaku i aromatyczny. Gładka faktura skórki pozwala na łatwe płukanie korzeni. Nać z kolei wyrasta ciemnozielona, średnio bujna, złożona ze średniej wielkości liści.

Uprawa

Nasiona pietruszki Kinga wysiewamy, w zależności od przeznaczenia korzeni, od marca do maja w rozstawie 20-50 x 3-4 cm. Gleba powinna być lżejsza, przepuszczalna, ciepła, zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę, umiarkowanie wilgotna o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH=6,0-6,5). Zbioru dokonujemy zwykle od września do października mając na uwadze termin siewu i przeznaczenie pietruszki.

Jak już wcześniej wspomniano, to bardzo plenna odmiana – plon ogólny obejmuje wysoki plon handlowy powyżej średniej.

Zastosowanie

Pietruszka Kinga to doskonałe warzywo do długiego zaopatrywania świeżego rynku, bowiem długotrwale się przechowuje – nawet do końca kwietnia. To także dobra odmiana na zbiór pęczkowy oraz do wykorzystania w przemyśle przetwórczym.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

[1/14] Ile kalorii znajduje się w 100 g pietruszki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki