Papryka Topgirl – wyśmienita w smaku odmiana, owoce typu pomidorowego

Papryka Topgirl jest przedstawicielką odmian o pomidorowym typie owoców. Oznacza to, że są one kuliste, choć lekko spłaszczone od góry, a ich czerwona skórka ma lekko różowy odcień. Poza tym wyróżniają się wyśmienitymi walorami smakowymi.

Opis

Ta wczesna odmiana wyrasta na umiarkowaną wysokość. Można ją uprawiać zarówno w polu, jak i pod osłonami, choć zauważa się, że w tym drugim wypadku sprawdza się nieco lepiej. Papryka Topgirl rodzi mocno specyficzne owoce, które wyglądem przypominają pomidory – mają kulistospłaszczony kształt i niekiedy na ich powierzchni rysują się delikatnie bruzdy. Są niezbyt duże, ponieważ ważą mniej więcej po 80–90 g, mają jednak przy tym dosyć okazałe ścianki, które osiągają ok. 7 mm grubości. Warto też wspomnieć o kolorze ich skórki, wybarwiającej się na lekko różowy odcień czerwieni.

Uprawa

W połowie marca należy wysiać nasiona papryki do skrzynek znajdujących się pod osłonami. Następnie, gdy siewki wytworzą jedną parę liści, pikujemy je do doniczek o średnicy wynoszącej ok. 7 cm. Kolejnym krokiem powinno być przesadzenie roślin na pole. Zazwyczaj robi się to w drugiej, cieplejszej, połowie maja. Pamiętajmy, aby zachować odpowiednią rozstawę (50 × 50 cm). Nie wolno też zapominać, aby zawsze usuwać pierwszy kwiat, który pojawi się na roślinie – w przeciwnym razie może dojść do zahamowania jej wzrostu.

Właściwości

Odmiana ta dobrze sprawdzi się zarówno w uprawie amatorskiej, jak i towarowej. Jej wszechstronność wynika z faktu, że rodzi owoce wysokiej jakości, co zawdzięcza między innymi odporności na suchą zgniliznę i szarą pleśń. Poza tym papryka Topgirl jest tak smaczna i słodka, że można ją spożywać nie tylko bezpośrednio, lecz także konserwować w całości. Warto też spróbować zapiec ją z farszem.

Dagmara Deska

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki