Papryka Ożarowska – plenna odmiana, wytrzymała na niekorzystne warunki

Papryka Ożarowska to odmiana typowo towarowa, osiągająca bardzo wysoki plon handlowy. Poza tym cechują ją wysoka zdrowotność i wytrzymałość na gorsze warunki atmosferyczne.

Opis

Odmiana ta charakteryzuje się zwartym pokrojem i silnym wzrostem. Jest całkiem wysoka, ponieważ średnio osiąga ok. 80 cm. Jej wigor sprawia, że należy ją uprawiać przy palikach, wymaga poza tym przycinania. Jeśli chodzi o wytwarzane przez Ożarowską owoce, to ich średnia masa wynosi ok. 120 g, przy czym mają one dosyć grube, bo dziewięciomilimetrowe, ścianki. Cechują się blokowym kształtem oraz ciemnoczerwoną skórką o pofalowanej powierzchni. Poza tym ich miąższ okazuje się soczysty i smaczny.

Ożarowską zalicza się do grupy odmian średnio wczesnych, ponieważ wywodzące się z niej rośliny potrzebują na wydanie owoców ok. 75–80 dni – licząc od terminu wysadzenia rozsady na docelowe stanowisko.

Stanowisko

Aby uprawa papryki się powiodła, trzeba koniecznie unikać sadzenia Ożarowskiej po roślinach psiankowatych. Nie ma natomiast ograniczeń w traktowaniu innych warzyw jako przedplonu. Pamiętajmy też, że najwyższy plon przyniosą rośliny posadzone w pierwszym roku po oborniku, stosowanym w dawce od 30 do 40 ton na hektar. Wymiennie można też sięgać po kompost, ale wtedy dawka materii organicznej musi zostać zwiększona do ok. 55 t/ha.

Właściwości

Paprykę Ożarowską ceni się przede wszystkim za jej zdrowotność oraz ogólną odporność – nie tylko na choroby, lecz także na mniej korzystne warunki pogodowe. Okazuje się bowiem, że odmiana ta jest w stanie zawiązywać owoce nawet wtedy, gdy brakuje jej dostatecznie silnego światła oraz ciepła. Poza tym plonuje bardzo obficie – w warunkach tunelowych zbiór o wartości handlowej wynosi zazwyczaj ok. 8 kg/m2.

Dagmara Deska

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki