Papryka Mira - wczesna odmiana zalecana szczególnie do uprawy amatorskiej

Papryka Papryka

Papryka Mira to praktycznie bliźniacza odmiana Zorzy – obie odmiany zostały wyhodowane w Igołomi i charakteryzują się licznymi podobieństwami. Jest to jednak lepsza papryka do uprawy amatorskiej, niż towarowej.

Charakterystyka

Mira to wczesna odmiana papryki tworząca niskie (do 45 cm wysokości) rośliny o sztywnych i grubych łodygach. Z tej racji nie wymaga podpór. Na pędach pionowo, poziomo lub zwisająco umieszczone są ostro zakończone, stożkowate, średniej masy (100-110 g), kremowożółte owoce wybarwiające się na jasnoczerwono.

Słodki, smaczny, gruby (7-8 mm grubości) i soczysty miąższ pokryty jest cienką i delikatną skórką. Pomimo tych cech owoce dobrze znoszą transport.

Uprawa

Odmiana Mira szczególnie polecana jest do uprawy pod osłonami (najlepsze niskie, nieogrzewane tunele foliowe), jak i do uprawy w polu. Początkowo należy przygotować rozsadę w cieplejszym miejscu – nasiona wysiewamy od marca do początku kwietnia do pojemników wypełnionych substratem torfowym. Po około trzech tygodniach od siewu rośliny pikujemy do doniczek.

Podobnie jak Zorzę wyrośniętą rozsadę papryki Mira sadzimy w maju lub czerwcu (w zależności od terminu siewu) tunelu lub w pole w rozstawie 40 x 40 cm. Zbioru dojrzałych owoców spodziewać się możemy od końca lipca do października (plon ok. 5 kg z 1 m2 – Mira jest mniej plenna niż Zorza). Co więcej, odmiana Mira nie wymaga pasynkowania – usuwania bocznych pędów.

Zastosowanie

Papryka Mira to dobre warzywo na marynaty, czy do bezpośredniego spożycia, np. na sałatki. Odmiana ta polecana jest również do mrożonek.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki