Papryka Oleńka – bardzo smaczna odmiana o owocach w kształcie pomidora

Papryka Oleńka to odmiana o czerwonym kolorze skórki, intrygująca swoim wyglądem – kształtem przypomina bowiem dużego i nieco spłaszczonego pomidora. Dodatkowo jest pyszna i słodka, dlatego też warto przyjrzeć się jej bliżej.

Opis

Roślina ta rośnie umiarkowanie silnie, a przy tym mocno się krzewi. Zazwyczaj mierzy ok. 60–70 cm. Mimo że jej owoce nie osiągają oszałamiającej masy (zazwyczaj jeden okaz waży ok. 85 g), mają naprawdę grube ścianki (średnio: do 1 cm). Najważniejszy jednak jest ich wygląd – są kuliste, chociaż wyraźnie spłaszczone, a przy tym silnie żebrowane. Ich skórka najpierw przybiera kolor ciemnozielony, a dopiero z czasem staje się intensywnie czerwona i błyszcząca. Warto też wiedzieć, że miąższ cechuje się nie tylko słodkim smakiem, lecz także jędrnością i soczystością.

Odmiana Oleńka należy do grupy papryk wczesnych – od wyprodukowania rozsady do terminu zbiorów mija od 65 do 75 dni.

Uprawa

Opisywaną paprykę zaleca się uprawiać przede wszystkim w nieogrzewanych tunelach foliowych. W sprzyjających warunkach dozwolona jest także uprawa w gruncie, przy czym w takim systemie nie należy stosować cięcia pędów. Pamiętajmy, że w obu sytuacjach rozsadę przesadzamy na miejsce stałe po mniej więcej dwóch miesiącach od siewu nasion. Najlepiej prowadzić rośliny w rzędach, przy zastosowaniu rozstawy wynoszącej 50–60 × 30–50 cm.

Właściwości

Ze względu na wspaniały smak paprykę odmiany Oleńka przeznacza się przede wszystkim do spożycia bezpośredniego. Równie dobrze można ją jednak użytkować w przetwórstwie, np. konserwować, ponieważ w wyniku tego procesu nie traci swoich właściwości (koloru i słodkości).  Wszechstronność zastosowania owoców Oleńki jest efektem nie tylko ich wyjątkowych walorów smakowych. Do jej użyteczności przyczynia się fakt, że odmiana ta cechuje się wysoką plennością – przy uprawie pod osłonami z jednego metra kwadratowego można uzyskać ok. 9 kg plonu ogólnego.

Dagmara Deska

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki