Papryka Nokturn – odmiana o ciemnofioletowych owocach w kształcie sopla

Papryka Nokturn to odmiana o niezwykle charakterystycznym i intrygującym wyglądzie, ma bowiem ciemnofioletową barwę, a kształtem przypomina sopel lodu, nieco grubszy u nasady. Już choćby ze względu na nieprzeciętne walory dekoracyjne tej odmiany warto zainteresować się jej uprawą.

Opis

Od momentu wysadzenia rozsady na miejsce docelowe do terminu zbiorów mija ok. 80 dni, co sprawia, że paprykę Nokturn można określić jako średnio wczesną. W kwestii cech ogólnych samej rośliny należy przede wszystkim zaznaczyć, że jest ona wysoka (ok. 80 m), a pojedynczy okaz wytwarza ok. 15 owoców. Ich wygląd zdecydowanie wyróżnia je spośród innych papryk. Okazuje się bowiem, że przybierają one formę odwróconego i wydłużonego trójkąta z ostro zakończonym czubkiem. Ich skórka jest gładka i błyszcząca, ale przede wszystkim ma imponującą i nietypową ciemnofioletową barwę, która z czasem staje się ciemnowiśniowa. Z kolei miąższ o grubości ok. 3–4 mm przyjmuje kolor jasnoseledynowy. Warto też wspomnieć, że papryki te są raczej niewielkie i ich masa wynosi od 50 do 90 g.

Uprawa

Odmiana Nokturn nadaje się zarówno do uprawy w nieogrzewanym tunelu, jak i w gruncie. Ze względu na swoją wysokość będzie jednak potrzebowała prowadzenia przy palikach. Trzeba też pamiętać, że mimo tego, iż roślina nie wymaga cięcia, powinno się usuwać jej pędy boczne, wyrastające z pędu głównego, do wysokości pierwszego rozgałęzienia. Jeśli chodzi o plon mający wartość handlową, to w odpowiednich warunkach uprawy osiąga on poziom 6 kg/m2.

Zastosowanie

Ciekawy wygląd owoców wydawanych przez tę odmianę sprawia, że najchętniej konsumuje się je na świeżo. Bardzo często przygotowuje się też mieszanki kolorystyczne, w których papryka Nokturn odgrywa ważną rolę – tym bardziej, że jest smaczna i słodka.

Dagmara Deska

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki