Papryka California Wonder – odmiana polecana do uprawy w gruncie

Papryka California Wonder to amatorska odmiana, niezwykle popularna w całej Europie. Ceni się ją za dorodne owoce o ciekawym kształcie. Warto wiedzieć, że nie poleca się uprawiać jej pod osłonami – sprawdzi się za to w gruncie.

Opis

California Wonder to roślina o umiarkowanym wzroście, ponieważ osiąga średnio od 0,5 do 0,7 m wysokości. Najistotniejsze jednak, że plonuje umiarkowanie wcześnie i polecana jest głównie do uprawy polowej. Wytwarza prawdziwie duże i dosyć ciężkie owoce, których masa może dochodzić nawet do 190 g. Mają przy tym specyficzny blokowy kształt, przez co wyglądają jak przycięte na obu końcach. Zazwyczaj posiadają po cztery komory, których ścianki są grube na ok. 6–7 mm. Owoce pokrywa intensywnie czerwona, lekko błyszcząca skórka. Największą zaletą tych papryk jest jednak ich wyśmienity słodkawy smak, któremu to zawdzięczają swoją sławę.

Uprawa

Odmianę tę należy uprawiać w polu, nie poleca się z kolei sadzenia jej pod osłonami. Warto też wiedzieć, że California Wonder o wiele lepiej sprawdzi się w uprawie amatorskiej, niż na plantacji towarowej, ponieważ jest dość mało odporna na choroby.

Nasiona należy wysiać pod osłonami w marcu. Następnie, w maju lub na początku czerwca, rośliny trzeba przesadzić do gruntu, zachowując rozstawę wynoszącą 40 × 40 cm. Pamiętajmy, że stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i zaciszne. Idealne podłoże to żyzna, bogata w próchnicę gleba, utrzymująca wilgoć, ale też przepuszczalna. Podczas przenoszenia rozsady na miejsce docelowe szczególnie ostrożnie obchodźmy się z korzeniami, ponieważ bardzo trudno się regenerują, gdy zostaną uszkodzone. Zbiorów tej w miarę plennej odmiany można się spodziewać w okresie od lipca do sierpnia.

Dagmara Deska

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki