Papryka Cayenne – jedna z popularniejszych odmian ostrej papryki

Cayenne to jedna z najbardziej znanych odmian papryki ostrej. Wystarczy chociażby wspomnieć o pozyskiwanym z niej pieprzu kajeńskim, który na co dzień gości w naszych kuchniach. Warto zatem dowiedzieć się kilku rzeczy o uprawie tej odmiany.

Opis

Papryka Cayenne to roślina dojrzewająca średnio wcześnie. Ponieważ nie wyrasta zbyt wysoko (osiąga najwyżej 0,5 m), nie wymaga podpór. Jej owoce są charakterystyczne – przypominają mocno wydłużone i cienkie stożki z ostrymi czubkami; przybierają przy tym odcień intensywnej czerwieni. Warto też wspomnieć o proporcjach – przy wadze 60–80 g ich ścianki mają grubość ok. 5 mm. Najważniejszy pozostaje jednak smak miąższu, prawdziwie ostry ze względu na wysoką zawartość kapsaicyny. Pamiętajmy też, że odmiana ta jest szczególnie polecana do uprawy w gruncie.

Zastosowanie

Jeśli chodzi o zastosowanie papryki Cayenne, to mamy naprawdę wiele możliwości. Spożywa się ją na surowo (jako składnik sosów, sałatek czy zup), jednak należy to robić w niewielkich ilościach, ponieważ jest bardzo ostra. Możemy ją także przetwarzać, np. konserwować czy suszyć. I to właśnie w wyniku tego ostatniego procesu (po uprzednim sproszkowaniu) otrzymujemy znany wszystkim pieprz kajeński.

Przyprawa ta posiada szereg zalet:

  • pomaga przy bólach głowy, zębów, gardła itp.,
  • koi ból będący wynikiem reumatyzmu, artretyzmu czy skurczów,
  • usprawnia działanie układu krążenia i rozgrzewa ciało,
  • wzmaga apetyt poprzez przyspieszenia przemiany materii,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • wspomaga odporność.

Ciekawostka

Nazwa prezentowanej odmiany pochodzi najprawdopodobniej od miasta Cayenne, znajdującego się w Gujanie Francuskiej (Ameryka Południowa), z którego rzekomo została przywieziona do Europy przez Portugalczyków. Co interesujące, dzisiaj papryka Cayenne w ogóle nie występuje w tamtym rejonie.

Dagmara Deska

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki