Papryka Roxana F1 – odmiana o smacznych owocach dobrych do przetwórstwa

Papryka Roxana F1 to wczesna odmiana mieszańcowa, która doskonale znosi warunki transportu oraz dłuższe przechowywanie. Nic więc dziwnego, że szczególnie poleca się ją do przetwórstwa – tym bardziej, że wytwarzane przez nią owoce są dorodne i smaczne.

Opis

Roxana F1 to odmiana wyrastająca na średnią wysokość. Ma sztywne pędy i pokrój, który można opisać jako otwarty. Najważniejsze jest jednak to, że dojrzewa bardzo wcześnie i szybko wytwarza owoce o ponadprzeciętnych rozmiarach. Okazuje się bowiem, że pozyskiwane z niej papryki ważą od 190 do 220 g, a ich ścianki mają grubość dochodzącą do niemal 1 cm. Ich kształt określilibyśmy jako blokowy, co oznacza, że wyglądają jak tępo ścięte z dwóch stron, przy czym są długie na ok. 11 cm, a grube – na ok. 9 cm. Najczęściej mają po trzy lub cztery komory. Poza tym ich powierzchnię pokrywa delikatnie żebrowanie, a mocno czerwona skórka cechuje się silnym połyskiem. Warto też dodać, że miąższ owoców tej odmiany jest również silnie ubarwiony na czerwono, a przede wszystkim – smaczny i słodki.

Właściwości

Zaleca się, aby paprykę Roxana F1 sadzić w szklarni lub tunelu foliowym. Jest to odmiana przydatna do uprawy w ogrodzie bądź na działce, jednak mimo wszystko najbardziej opłaca się wykorzystywać ją na plantacjach wielkotowarowych, ponieważ jej owoce wykazują znakomitą wartość przechowalniczą, nie ulegają też uszkodzeniom mechanicznym w trakcie transportu. Uznanie dla Roxany F1 dodatkowo wzrasta, gdy weźmie się pod uwagę, że odmiana ta jest odporna na suchą zgniliznę wierzchołkową. Warto również zdać sobie sprawę, że dzięki szypułkom średniej długości jej papryki nigdy się nie zniekształcają i łatwo się je zbiera.

Ciekawostka:

Zaobserwowano, że na plantacjach znajdujących się w okolicach Radomia papryka Roxana F1 rodzi plony na tak wysokim poziomie, że można je spokojnie porównywać z tymi pochodzącymi od najlepszych odmian holenderskich.

Dagmara Deska

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki