Papryka Werona - odmiana papryki czerwonej zalecana do uprawy towarowej
Papryka Oliwia - jedna z najplenniejszych odmian papryki o słodkich owocach
Zobacz także
Papryka Oliwia to jedna z plenniejszych odmian papryki, ponadto równomiernie i długo plonuje. A jeśli tego mało – jest niezwykle smaczna, soczysta i słodka.
Charakterystyka
Ta wczesna* odmiana tworzy średnio wysokie, krzaczaste rośliny, na których wczesnym latem zwisają stożkowate lub w kształcie graniastosłupa (wydłużonego graniastosłupa), tępo zakończone, 2- lub 3-komorowe kremowe do intensywnie żółtej barwy owoce.
Są średniej wielkości, zwykle osiągają masę 80-130 g, długość 8-12 cm i szerokość 6-7 cm. Słodki, soczysty, niezwykle smaczny, gruby (6-9 cm grubości) miąższ pokryty jest cienką i delikatną skórką.
*Od posadzenia rozsady do zbioru mija zwykle 55-60 dni.
Uprawa
Paprykę Oliwia powinno się uprawiać wyłącznie pod osłonami (w nieogrzewanych tunelach), lecz w uprawie amatorskiej może być prowadzona w gruncie. Jej rośliny mocno się rozkrzewiają, w związku z czym wymagają podpierania. Jeśli zależy nam na plonie wysokiej jakości powinniśmy usuwać wszystkie pędy znajdujące się poniżej pierwszego rozgałęzienia.
Aby wyprodukować rozsadę w marcu w ciepłym pomieszczeniu wysiewamy nasiona do pojemników wypełnionych substratem torfowym. Po 3 tygodniach rośliny pikujemy do doniczek o średnicy 8-10 cm. W maju rozsadę sadzimy na miejsce stałe w rozstawie 50 x 50 cm, a zbiór przeprowadzamy od końca lipca do września. Z jednej rośliny uzyskamy 15-20 owoców, średni plon wynosi 6-7 kg z 1 m2.
Zastosowanie
Papryka Oliwia, ze względu na gruby, bardzo smaczny i soczysty miąższ, polecana jest do bezpośredniego spożycia oraz do przetwórstwa.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa