Papryka Oliwia - jedna z najplenniejszych odmian papryki o słodkich owocach

Papryka Oliwia to jedna z plenniejszych odmian papryki, ponadto równomiernie i długo plonuje. A jeśli tego mało – jest niezwykle smaczna, soczysta i słodka.

Charakterystyka

Ta wczesna* odmiana tworzy średnio wysokie, krzaczaste rośliny, na których wczesnym latem zwisają stożkowate lub w kształcie graniastosłupa (wydłużonego graniastosłupa), tępo zakończone, 2- lub 3-komorowe kremowe do intensywnie żółtej barwy owoce.

Są średniej wielkości, zwykle osiągają masę 80-130 g, długość 8-12 cm i szerokość 6-7 cm. Słodki, soczysty, niezwykle smaczny, gruby (6-9 cm grubości) miąższ pokryty jest cienką i delikatną skórką.

*Od posadzenia rozsady do zbioru mija zwykle 55-60 dni.

Uprawa

Paprykę Oliwia powinno się uprawiać wyłącznie pod osłonami (w nieogrzewanych tunelach), lecz w uprawie amatorskiej może być prowadzona w gruncie. Jej rośliny mocno się rozkrzewiają, w związku z czym wymagają podpierania. Jeśli zależy nam na plonie wysokiej jakości powinniśmy usuwać wszystkie pędy znajdujące się poniżej pierwszego rozgałęzienia.

Aby wyprodukować rozsadę w marcu w ciepłym pomieszczeniu wysiewamy nasiona do pojemników wypełnionych substratem torfowym. Po 3 tygodniach rośliny pikujemy do doniczek o średnicy 8-10 cm. W maju rozsadę sadzimy na miejsce stałe w rozstawie 50 x 50 cm, a zbiór przeprowadzamy od końca lipca do września. Z jednej rośliny uzyskamy 15-20 owoców, średni plon wynosi 6-7 kg z 1 m2.

Zastosowanie

Papryka Oliwia, ze względu na gruby, bardzo smaczny i soczysty miąższ, polecana jest do bezpośredniego spożycia oraz do przetwórstwa.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki