Papryka Iga - odmiana o smacznych owocach kształtem zbliżonych do pomidora

Papryka Papryka

Papryka Iga to jedna z ciekawszych odmian papryki – tworzy owoce kształtem zbliżone do pomidora. A do tego są bardzo smaczne i soczyste!

Charakterystyka

Ta średnio wczesna* odmiana charakteryzuje się dość niskimi roślinami (45-50 cm) o delikatnie krzaczastym pokroju oraz grubych i sztywnych łodygach. Na pędach wczesnym latem zaczynają zwisać pomidorokształtne owoce. Są gładkie, rzadziej lekko karbowane, o długości 5-6 cm, szerokości 8-9 cm oraz masie 130-150 cm.

Bardzo smaczny, bardzo gruby (9-12 cm), soczysty i słodki miąższ pokryty jest dość cienką, gładką początkowo zieloną, potem intensywnie czerwoną skórką.

*Od posadzenia rozsady do pierwszego zbioru zwykle mija 80-90 dni

Uprawa

Paprykę Iga najlepiej uprawiać pod osłonami (w nieogrzewanych tunelach), w uprawie amatorskiej możemy prowadzić ją w gruncie. Jej rośliny słabo się rozkrzewiają, wobec czego nie wymagają podpór.

Aby wyprodukować rozsadę od marca do początku kwietnia w ciepłym pomieszczeniu wysiewamy nasiona do pojemników wypełnionych substratem torfowym. Po 3 tygodniach rośliny pikujemy do doniczek o średnicy 8-10 cm. W maju lub czerwcu rozsadę sadzimy na miejsce stałe w rozstawie 40 x 40 cm, a zbiór przeprowadzamy od końca lipca do października (w zależności od terminu siewu i sadzenia rozsady). Z 1 m2 uzyskamy średnio 4-5 kg plonu owoców.

Zastosowanie

Ze względu na doskonały, słodki smak, gruby i soczysty miąższ papryka Iga szczególnie polecana jest do bezpośredniego spożycia oraz do przetwórstwa.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki