Uprawa papryki pod osłonami krok po kroku
Wysokiej jakości nasiona papryki – co trzeba wiedzieć przed zakupem?
Zobacz także
Papryka jest chętnie uprawiana jako roślina przyprawowa i lecznicza. Uprawiana w Polsce papryka należy do grupy wielkoowocowej (zwana papryką słodką) oraz do grupy drobnoowocowej (papryka ostra).
Warzywem właściwym jest papryka słodka, którą uprawia się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i jako surowiec do przetwórstwa. Na mniejszą skalę jako przyprawę i roślinę zielarską uprawia się paprykę ostrą. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach papryki.
Wygląd nasion
Przegrody nasienne papryki, dzielą owoc na komory, łącząc się z łożyskiem, które znajduje się na jego dnie. Na łożysku są osadzone nasiona barwy słomkowożółtej lub kremowej. Mają one nerkowaty kształt, są silnie spłaszczone, matowe i gładkie. Długość nasion wynosi 204 mm, szerokość – 103 mm, a grubość – ok. 1 mm.
Masa 1000 nasion
Masa 1000 nasion stanowi cechę odmianową i waha się w zależności od 5 g do nawet ponad 10 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 200-250 nasion, a w przypadku niektórych odmian nawet do 400 nasion.
Zdolność kiełkowania
Temperatura w okresie kiełkowania nasion powinna wynosić 24-28o C w dzień i 16-17o C w nocy. W takich warunkach wschody następują po 7-20 dniach, są jednak ściśle uzależnione od zdolności kiełkowania nasion. Przy spadku temperatury poniżej 14o C proces kiełkowania znacznie się wydłuża, a istnieje nawet ryzyko, że nasiona mogą nie skiełkować. Hamuje ona też wzrost roślin, ponieważ optymalna temperatura dla wzrostu i rozwoju roślin wynosi 19-23o C. Natomiast temperatura poniżej 0o C sprawia, że rośliny giną, a temperatura 6-8o C skutkuje więdnięciem roślin.
Kiedy siać nasiona?
Termin siewu papryki musi być dostosowany do jej odmiany. Okres wegetacji jest zróżnicowany i trwa 50-60 dni w przypadku odmian bardzo wczesnych, 60-75 dni u odmian wczesnych, 75-85 dni u odmian średnio wczesnych, a także 85-90 dni u odmian średnio późnych. Nasiona wysiewa się na 7-8 tygodni przed sadzeniem w pole. Optymalnym terminem sadzenia papryki w ogrzewanej szklarni jest więc druga połowa marca, a w nieogrzewanych pomieszczeniach koniec kwietnia lub pierwsza i druga dekada maja. W jesiennej uprawie papryki stosuje się siew na przełomie czerwca i lipca.
Jak siać nasiona?
W Polsce paprykę przeznaczoną do uprawy szklarniowej i w ogrzewanych tunelach uprawia się jedynie z rozsady produkowanej pod osłonami. Do skrzynek w szklarni lub inspektu nasiona wysiewa się punktowo, w rozstawie 3 cm x 5 cm, najczęściej w drugiej połowie marca Następnie po ukazaniu się pierwszego listka, zwykle po ok. 4 tygodniach, siewki pikuje się do doniczek o średnicy 8-10 cm.
W połowie maja lub na początku czerwca rozsadę wysadza się na pole w rozstawie 40 cm x 40 cm lub 50 cm x 30 cm. Rozsadę można sadzić pasowo w cztery rzędy odległe od siebie o 30-40 cm, a piąty pozostawić wolny. Gęstość sadzenia wynosi 4-5 roślin/m2. Na obsadzenie 1 ha potrzeba 35-50 tysięcy sztuk rozsady, trzeba więc wysiać 350-400 g nasion papryki.
czytaj dalej...PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]
Zobacz także
-
105689 0 0 0 -
-
5098 , 0 , 0 , 0 Szczaw zwyczajny - uprawa, właściwości i zastosowanie
-
29741 , 1 , 0 , 0 Sadzenie, rozsada i hartowanie pomidorów