Lucerna mieszańcowa - uprawa na paszę czy na nasiona? Dowiedz się, jak ją wykorzystać!

Pole lucerny mieszańcowej Lucerna mieszańcowa

Lucerna mieszańcowa (Medicago sativa L. ssp. falcata x ssp. sativa) powstała z połączenia lucerny sierpowatej i siewnej. Po lucernie siewnej odziedziczyła pokrój pędów oraz barwę kwiatów, która najczęściej jest niebieska, a po sierpowatej – silnie rozgałęziony korzeń palowy oraz dużą mrozoodporność. Jest gatunkiem wieloletnim, który może być wielokośnie użytkowany. W trakcie trwania okresu wegetacyjnego najczęściej zbiera się 3 pokosy lucerny mieszańcowej, a jeżeli warunki siedliskowe i klimatyczne są sprzyjające, to można zebrać nawet 4–5 pokosów.

Odmiany

W krajowym rejestrze według COBORU znajdują się dwie odmiany lucerny mieszańcowej – Kometa, wyhodowana przez firmę DANKO, i Radius, która została wyhodowana przez Hodowlę Roślin Bartążek. Są one średnio odporne na werticiliozę.

Cechy charakterystyczne

Lucerna mieszańcowa jest rośliną mającą wznoszącą i wyprostowaną łodygę. Jej liście są trójlistkowe o owalnym lub lancetowatym kształcie, na wierzchołkach ząbkowane. Górny listek jest osadzony na dłuższym ogonku niż boczne, a przylistki mają strzałkowaty kształt. Kwiatostan stanowi grono, którego kwiaty są wielobarwne. Mogą być białe, kremowożółte, liliowe, niebieskie bądź fioletowe. Jako owoc wytwarza wielonasienny, spiralnie skręcony strąk, omszony. Nasiona mają średnia wielkość i są żółtego lub jasnobrązowego koloru oraz mają lekki połysk. Ich kształt jest nerkowaty.

Wymagania, występowanie i użytkowanie

Lucerna mieszańcowa jest rośliną wieloletnią, która kwitnie od maja do jesieni. Cechuje się dużą zimotrwałością, bardzo dobrze znosi okresowe susze i ma średnie wymagania wodne. Odczyn gleby powinien być obojętny lub słabo zasadowy. Przeznaczana jest pod uprawę na kompleksie glebowym żytnim bardzo dobrym. Powinna być wysiewana na glebach mineralnych, które są średnio zwięzłe, bądź na mocniejszych i przewiewnych, które są zasobne w składniki pokarmowe.

Najczęściej wysiewana jest na pole w czystym siewie lub w mieszankach z trawami. Rzadko stosowana na trwałych użytkach zielonych, mimo że uznaje się ją za cenną roślinę pastewną. Najwięcej strąków zawiązuje się w temperaturze 20–26°C, a wyższa temperatura podczas dojrzewania roślin wpływa pozytywnie na jakość wykształconych nasion.

Uprawa na paszę

Okres użytkowania lucerny wynosi 2–5 lat w zależności od intensywności uprawy. W ciągu 3 lat użytkowania można uzyskać bardzo duże plony, dłuższe użytkowanie prowadzi zaś do zwiększenia zachwaszczenia plantacji oraz sprzyja rozwojowi szkodników i chorób, co w konsekwencji obniża plon. Uprawę lucerny należy przerwać na danym polu na co najmniej 4 lata.

Przedplon

Pole przeznaczone pod uprawę lucerny powinno być odchwaszczone i oczyszczone z perzu. Jeśli lucerna jest wysiewana w terminie wiosennym, to najlepszym przedplonem są dla niej rośliny okopowe na oborniku bądź kukurydza. Jeżeli lucernę wysiewamy w okresie letnim, to należy uprawiać ją po międzyplonach ozimych lub mieszankach zbożowo-strączkowych, które się zbiera na zielonkę. Lucerna jest dobrym przedplonem dla kukurydzy, ponieważ pozostawia po sobie glebę w bardzo dobrym stanie. Jej wadą jest to, że może nadmiernie ją przesuszać, a w związku z tym uniemożliwić po niej uprawę pszenicy ozimej.

Uprawa gleby pod lucernę mieszańcową

Gleba pod uprawę lucerny powinna być głęboko spulchniona i odleżała, aby rozwój jej systemu korzeniowego był jak najłatwiejszy. W związku z tym najlepiej wykonywać orkę przedzimową za pomocą pogłębiacza.

Na wiosnę należy spulchnić górną warstwę roli. W tym celu pole należy zwłókować i zbronować, co dodatkowo umożliwia zatrzymanie wody w glebie oraz niszczy kiełkujące chwasty. Rolę pod wysiew lucerny najlepiej przygotować za pomocą kultywatora i wału strunowego.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki