Siew lucerny - najważniejsze fakty na temat wysiewu

Lucerna na polu Uprawa lucerny

Plantacje lucerny mogą być prowadzone w siewie czystym lub z rośliną ochronna. Do siewu należy wykorzystywać kwalifikowane nasiona, które gwarantują wytwarzanie dobrej jakości roślin. Siew czysty lucerny powinien być wykonywany w jak najbardziej odpowiednich warunkach, nadających się pod jej uprawę. Do siewu zalecane są kompleksy: pszenny bardzo dobry i dobry, żytni bardzo dobry oraz żytni dobry. Stanowisko powinno być pozbawione chwastów wieloletnich i uporczywych chwastów jednorocznych.

Bezpośrednio przed siewem nasiona należy zaprawić przeciwko zgorzelowi siewek np. za pomocą zaprawy nasiennej T w formie zawiesiny czy Funabenem T. Dodatkowo nasiona można zaprawić szczepionką zawierającą bakterie z grupy Rhizobium.

Rośliny ochronne

Do bardzo dobrych roślin ochronnych, wykorzystywanych w siewie lucerny, zalicza się zboża uprawiane na zielonkę oraz rośliny motylkowate grubonasienne uprawiane na zielonkę, do których zaliczamy wykę jarą czy groch wąskolistny. Można też stosować mieszanki zbożowo-strączkowe przeznaczane na zielonkę takie, jak jęczmień z wyką. Jako roślinę ochronną można również wykorzystywać mieszańcowe odmiany kukurydzy.

Zboża uprawiane na ziarno są gorszymi roślinami ochronnymi, a do najgorszych zaliczamy pszenicę, owies i pszenżyto jare. Spowodowane jest to tym, że owies ma duże wymagania wodne, a pod pszenicę stosuje się wysokie nawożenie azotowe, co prowadzi do przedłużenia wegetacji lucerny.

Termin

Siew lucerny najlepiej wykonywać na wiosnę, ale dopuszczalny jest też wysiew letni, od czerwca do II dekady lipca. Siewu wiosennego dokonuje się w II dekadzie kwietnia po uprzednim nagrzaniu gleby, aby ochronić siewki przed przemarznięciem.

W przypadku uprawy lucerny w zbożową roślinę ochroną, termin siewu może być późniejszy, dostosowany do wysiewu jęczmienia na ziarno lub owsa na zielonkę.

Opóźnianie terminu siewu może powodować ograniczenie kiełkowania i wschodów lucerny, a optymalny termin umożliwia szybki rozwój systemu korzeniowego, a co za tym idzie, prowadzi do lepszego plonowania roślin i ich dobrego przezimowania.

Siew

Jeżeli lucerna wysiewana jest w zbożową roślinę ochronną, to przykładowo ilość wysiewu jęczmienia powinna wynosić 100-120 kg/ha, a owsa 120-140 kg/ha. Na glebach przewiewnych, o dobrej kulturze, lucernę można wysiewać w ilości 15-18 kg/ha, a w gorszych warunkach wysiew można zwiększyć do 18-20 kg/ha. Zbyt gęsty siew poszczególnych roślin może prowadzić do konkurencji pomiędzy nimi. Skutkuje to zmniejszeniem liczby pędów lucerny.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki