Kiedy i jak siać gorczycę? Zbiór najważniejszych informacji

Gorczyca Pole gorczycy

Gorczyca należy do jednej z najstarszych roślin uprawnych. Obecnie cieszy się dużą popularnością ze względu na jej szerokie zastosowanie. Gorczycę uprawia się zarówno jako roślinę oleistą, jak i jako roślinę podpierającą w grochu czy w mieszankach pastewnych, a także w siewie czystym jako roślinę pastewną i na zielony nawóz. Nasiona gorczycy używane są również jako przyprawa w gospodarstwach domowych i przemyśle spożywczym oraz jako lek w przemyśle farmaceutycznym. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak i kiedy siać gorczycę.

Wymagania uprawowe

Uprawa gorczycy jest możliwa na terenie całego kraju. Ze względu na niewielkie wymagania glebowe może być uprawiana po zbożach. Najlepiej plonuje jednak na bogatych w wapń glebach gliniastych i piaszczysto-gliniastych. Dobrze udaje się też na zmeliorowanych murszach i torfach niskich. Wymaga obojętnego lub prawie obojętnego odczynu gleby.

Do jej uprawy nie nadają się jedynie gleby bardzo zwięzłe i bardzo lekkie piaszczyste oraz suche. Nie lubi też gleb zakwaszonych i podmokłych.

Dobrze znosi przymrozki w okresie wschodów i kwitnienia, ale jest wrażliwa na okresowe susze, które powodują znaczne obniżenie plonu i spadek zawartości tłuszczu w nasionach.

Terminy siewu

Gorczyca biała to roślina dnia długiego – zasiana wcześniej wydłuża okres rozwoju wegetatywnego i zakwita później, natomiast zasiana później skraca okres rozwoju wegetatywnego i wcześniej zakwita, tworząc jednocześnie mniejszą masę nadziemną i dając niższe plony. Im bardziej uprawa przesunięta jest na południe kraju, tym gorczyca na dłuższy okres wegetacji, a im bardziej wysunięta jest na północ, tym bardziej ulega on skróceniu.

Gorczycę należy siać bardzo wcześnie, by zdążyła odpowiednio się rozrosnąć i zakorzenić. Z reguły następuje to w tym samym terminie co owies, a w pierwszej połowie siewu zbóż jarych. Czym siew jest późniejszy, tym rośliny gorzej plonują. Późniejszy siew, po 10 sierpnia, możliwy jest tylko w przypadku uprawy na zielonkę w międzyplonie ścierniskowym. W naszym klimacie okres wegetacji gorczycy wynosi w zależności od terminu wysiania i regionu od 80 do 125 dni.

Siew

Kwalifikowane nasiona siewne powinny wykazywać czystość na poziomie 98%, zdolność kiełkowania w I klasie jakości na poziomie 95%, a w II klasie – 85%, a także zawierać nie więcej niż 12% wody.

Optymalna obsada gorczycy białej to 100-150 roślin/m2 przy ilości wysiewu wynoszącej 8-12 kg na hektar. Nasiona sieje się najczęściej na głębokość 1-2 cm, jedynie na wysuszonych i lekkich glebach może ona być zwiększona do 2,5-3 cm.

Gorczycę można siać w różnym rozstawie rzędów, a wybór zależny jest od gleby i sposobu jej uprawy. Na stanowiskach niezachwaszczonych i niezaskorupiających zalecany jest siew w zawężonej (20-25 cm) lub w wąskiej (15 cm) rozstawie rzędów. Natomiast na stanowiskach zachwaszczonych zaleca się zwiększenie rozstawy do 40 cm, by możliwe było użycie opielacza.

Do siewu w uprawianą klasycznie rolę nadają się wszystkie siewniki, jednak do siewu w mulcz odpowiednie będą wyłącznie siewniki zaopatrzone w redlice tarczowe o odpowiednim nacisku na glebę.

Nasiona gorczycy kupisz tutaj

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

  1. „Rośliny oleiste” pod red. Budzyńskiego Wojciecha i Zająca Tadeusza, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań 2010, s. 118-119.
  2. „Rośliny rolnicze” pod red. Szemplińskiego Władysława, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Olsztyn 2012, s. 352-354.
  3. „Szczegółowa uprawa roślin” pod red. Hersego Jerzego, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1980, s. 368-371.
  4. „Szczegółowa uprawa roślin” pod red. Jasińskiej Zofii i Koteckiego Andrzeja, Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Wrocław 1999, tom II, s. 93-94. 

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki