Dynia olbrzymia Rouge vif d’Etampes – wyjątkowo smaczna, plenna odmiana

Dynię olbrzymią Rouge vif d’Etampes bez wątpienia można określić jako wyjątkową. Nie dosyć, że ma nadzwyczajne walory dekoracyjne, to jeszcze może stanowić główny składnik przeróżnych potraw, co wynika z  jej wspaniałego smaku oraz wysokiej jakości miąższu.

Opis

Odmiana ta z pochodzenia jest francuska i dziś uznaje się ją za jedną z klasycznych, choć trudno w to uwierzyć, gdy weźmiemy pod uwagę niesamowity i niespotykany kształt jej owoców – okazuje się bowiem, że wyglądają one jak ogromne patisony (!). Dynie Rouge vif d’Etampes są bardzo mocno spłaszczone i zazwyczaj osiągają masę od 10 do 15 kg. Ich wyraźnie żebrowana skórka ma dokładnie taki sam ciemnopomarańczowy kolor jak miąższ, choć bywa też różowawa. Warto również wspomnieć, że miąższ owoców przyjmuje soczystą i jędrną konsystencję, jest gruby, jednak przede wszystkim – niebywale smaczny. Rośliny opisywanej odmiany charakteryzują się typowym dla dyni olbrzymiej pokrojem płożącym.

Właściwości i zastosowanie

Owoce Rouge vif d’Etampes cechują się znakomitą jakością, a po osiągnięciu dojrzałości są bardzo trwałe, dzięki czemu nadają się do długiego przechowywania. Oprócz niekwestionowanych walorów dekoracyjnych posiadają także wspaniały smak, który otwiera przed nimi wiele możliwych zastosowań. Można ich zatem użyć do produkcji dżemów, marmolad, konfitur, musów owocowo-warzywnych, kompotów, soków dla dzieci czy też wypieków. Dobrze wiedzieć, że w owocach prezentowanej odmiany znajduje się dużo beta-karotenu, błonnika, witamin i soli mineralnych, brak za to azotanów i metali ciężkich.  

Koniecznie trzeba dodać, że Rouge vif d’Etampes wydaje ogromny plon. Na odpowiednim stanowisku (ciepłym i żyznym) może wytworzyć nawet ponad 100 kg owoców w przeliczeniu na hektar (!). Nic zresztą dziwnego, skoro plonuje nieprzerwanie od lipca aż do października.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki