Silosy zbożowe - radzimy, jak wybrać i zbudować odpowiedni magazyn zbożowy

Silosy zbożowe Silosy zbożowe

Współczesne metody kombajnowego zbioru zbóż na dużą skalę zmusiły gospodarkę do rozwoju technologicznego w branży przechowalnictwa pasz. Silosy zbożowe służą do bezpiecznego przechowania ziarna zbóż, albo na własne potrzeby produkcji zwierzęcej lub w celu sprzedaży w dogodnym ekonomicznie momencie (najwyższe ceny zbóż).

Zboże zanim zostanie zmagazynowane jest poddawane procesom konserwacji, które mają na celu zahamowanie procesów fizjologicznych oraz zabezpieczenie przed rozwojem drobnoustrojów. Aby zapewnić prawidłowe warunki przechowywania należy utrzymać odpowiednią wagową wilgotność ziarna, niską temperaturę oraz zastosować aktywne wietrzenie (szuflowanie lub mieszanie zboża).

Obecnie wyróżnia się kilka sposobów magazynowania zbóż. Ziarno przechowuje się w magazynach podłogowych płaskich, podłogowo-zasiekowych, płaskodennych i lejowych silosach oraz w bateriach silosów. Najstarszą metodą magazynowania zbóż są spichlerze, w których wykorzystywano pryzmy. Silosy mogą być wyposażone w urządzenia czyszczące, suszące, odkażające, ważące i transportujące ziarno. Najbardziej efektywne i zmechanizowane są baterie silosów, w których zapewniony jest wysoki standard obróbki i magazynowania ziarna.

Etapy procesu technologicznego w silosie

Wszystkie etapy obróbki zboża mają na celu przygotowanie go do długotrwałego przechowywania i zabezpieczenia przed niszczeniem.

Przyjęcie zboża do magazynu → Czyszczenie → Wietrzenie → Sortowanie → Suszenie → Przechowywanie → Ekspedycja

Cechą korzystną zboża jest jego sypkość, która umożliwia zmechanizowanie całego procesu wewnątrz silosu. Podczas planowania budowy silosu należy mieć na uwadze wszystkie etapy obróbki zboża, ale również jego ilość i zastosowanie odpowiedniego sprzętu do transportu i załadunku zbóż.

Załadunek

Istnieją dwie metody załadunku, które wyróżnia się w zależności od ilości zboża, które ma być przetransportowane do silosu. Zboże o wadze do 100 ton może być transportowane przy pomocy przenośników ślimakowych lub pneumatycznych. Wydajność takich maszyn wynosi 4-5 ton zboża na godzinę. Jeśli zboża jest więcej niż 100 ton zaleca się zastosowanie leja dołączonego do przenośnika. Można spotkać na rynku również urządzenia ssące, które pobierają ziarno wprost z przyczepy do silosa. Wydajność tego typu urządzeń jest znacznie lepsza- nawet 20 ton na godzinę. Do większych ilości zboża producenci polecają system kubełkowy, którego wydajność jest największa, podczas godziny pracy transportuje nawet 50 ton. System kubełkowy jest dobry dla producentów, ponieważ jego praca nie jest głośna, ale również dla zboża, ponieważ w delikatniejszy sposób obchodzi się z ziarnem, w porównaniu do systemu ślimakowego, w którym może nastąpić uszkodzenie.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki