Uprawa owsa - popularnego w Europie zboża paszowego

Uprawa owsa Uprawa owsa

Owies jest zbożem uprawianym na ok. 12 mln hektarów, co stanowi niewielki areał uprawy zbóż na świecie. Najwięcej wysiewa  się go w Europie. W Polsce uprawia się tylko formę jarą, ponieważ odmiany ozime w krajowych warunkach nie wykazują odpowiedniej mrozoodporności i zimotrwałości. W 2012 roku uprawa owsa zajmowała 6,7% ogólnej powierzchni zasiewów zbóż w Polsce. Wyprodukowane ziarno w ok. 85% zostaje przeznaczone na paszę, reszta wykorzystywana jest jako materiał siewny i na cele konsumpcyjne.

Odmiany

Do krajowego rejestru są wpisane 23 odmiany owsa. Różnią się one terminem dojrzewania oraz kolorem łuski.

Wymagania termiczne

Owies najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym i wilgotnym. Ziarno zaczyna kiełkować w temperaturze ok. 2°C, zaś temperatura do 12°C sprzyja krzewieniu roślin. W trakcie fazy strzelania w źdźbło, aż do fazy kłoszenia, optymalną temperaturą, gwarantującą dobry wzrost owsa jest 12–16°C. Jeżeli przekroczy ona ten zakres, to wpływa ujemnie na wielkość plonu ziarna. Po zakończeniu fazy kłoszenia do zbiorów korzystną temperaturą jest 15–18°C, najlepiej, jeśli towarzyszy jej słoneczna pogoda. Takie warunki bardzo dobrze wpływają na wzrost i rozwój roślin.

Wymagania wodne

Z powodu wysokiego współczynnika transpiracji owsa, który wynosi ok. 500, najkorzystniejsza suma opadów to 200–240 mm. Krytycznym okresem, w którym rośliny są najbardziej wrażliwe na niedobory wody, jest faza strzelania w źdźbło.

Wymagania glebowe

Do uprawy owsa nadają się gleby należące do kompleksów żytnich, a jako przerywacz fitosanitarny może być uprawiany na kompleksach pszennych. Przy równomiernym rozkładzie opadów może dobrze plonować nawet na glebach piaszczystych. Jego uprawę można również prowadzić na kompleksach górskich. Owies jest zbożem mało wrażliwym na pH gleby mieszczącym się w zakresie 4,5–7,2. W małym stopniu reaguje na niedobór wapnia i jest bardzo tolerancyjny na nadmiar wolnych jonów glinu i manganu w glebie.

Przedplon

Najbezpieczniejszymi przedplonami dla owsa są ziemniaki, lucerna i żyto. Innymi dobrymi przedplonami są pszenica, rzepak, bobik i koniczyna. Ze względu na dużą ilość patogenicznych grzybów oraz pojawiania się identycznych chwastów najgorszym przedplonem jest jęczmień. Przy uprawie owsa w monokulturze spadek plonów jest niewielki.

Owies może być wykorzystywany w uprawie zbóż jako przedplon. Spełnia on wtedy rolę fitosanitarną, ponieważ bardzo sporadycznie przyczynia się do przenoszenia chorób podsuszkowych i chorób przenoszonych przez glebę bądź resztki pożniwne. Dodatkowo wydziela specyficzne substancje organiczne, które mają fungistatyczne oddziaływanie na patogeny glebowe. Jest również konkurencyjny wobec chwastów, należy jednak pamiętać, że może on nadmiernie pobierać wodę i przesuszać glebę.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki