Uprawa dyni piżmowej – niskokalorycznego warzywa o słodkim miąższu

Dynia piżmowa Uprawa dyni piżmowej

Obecnie dynie przeżywają swój rozkwit. Warzywa te są łatwe w uprawie i plonują rekordowo, a ponadto mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. W Polsce uprawie się kilka jej gatunków. Największą popularnością cieszą się odmiany dyni olbrzymiej i zwyczajnej, od której pochodzą cukinie, kabaczki i patisony.

Warto jednak poznać także inne mniej popularne odmiany dyni, takie jak dynia piżmowa (Cucurbita moschata). Ta jednoroczna roślina pochodząca z Meksyku może być oryginalną ozdobą naszych ogródków, a jej jadalne owoce stać się wykwintnym przysmakiem naszej kuchni.

Opis

Roślina tworzy dużą masę części naziemnych i obfity, lecz płytki system korzeniowy. Jest masywna, płożąca się lub wspinająca, o długim pędzie z licznymi czepnymi wąsami. Osiąga on długość nawet do 5 m, a waga jej owoców dochodzi nawet do 15-20 kg. Ogromne i miękkie w dotyku liście dyni mają nerkowaty kształt i często pokryte są białymi plamkami. Ich klapy oddzielone są od siebie ostrymi zatokami.

Natomiast jasnożółte i dzwonkowate kwiaty w czasie kwitnienia mają wywinięte do tyłu lub silnie rozłożone płatki. Są one rozdzielnopłciowe, podobnie jak w przypadku innych dyniowatych: męskie kwiaty zebrane są w pęczki znajdujące się w kątach liści, a żeńskie kwiaty umieszczone są pojedynczo.

Wyróżnia się ciekawym kształtem owoców, podobnych do melona i przypominających z wyglądu dzwon lub dzban. Najważniejszą cechą odróżniającą ją od innych dyń jest jednak ich kolor, który różni się od wszystkich innych odmian dyniowatych, są bowiem ciemnobrązowe lub czerwono-żółte.

W środku znajduje się mała komora nasienna, większą część dyni stanowi miąższ. Jest bardzo słodki i niemal bezwłóknisty, a zapachem przypomina intensywną woń piżma. Liczne nasiona, które się w nim znajdują, są gładkie i matowe, o barwie brudnobiałej lub brązowej.

Warunki uprawowe

Jak wszystkie dynie, zalicza się ją do roślin o dużych wymaganiach cieplnych i wrażliwych na mrozy. Wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego, optymalna temperatura w okresie wzrostu to 25o C, niedobory słońca przekładają się na mniejsze plonowanie.

Nie jest mrozoodporna, w naszym klimacie mogą zagrażać jej przymrozki, na które jest szczególnie narażona wiosną. Temperatury poniżej 10o C powodują zaburzenia pobierania wody i soli mineralnych z gleby.

Najlepsze do jej uprawy są gleby przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe. Ma też duże wymagania świetlne i jest wrażliwa na wiatr, stąd idealnym miejscem do jej uprawy jest grządka w ciepłym zakątku ogrodu. By zapewnić sobie duże plony, warto jesienią nawieźć to miejsce obornikiem. Przy dobrej pielęgnacji potrafi jednak wytworzyć kilkumetrowy pęd oraz duże, warzące nawet kilkanaście kilogramów owoce.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki