Czereśnia Staccato - samopłodna, późno dojrzewająca odmiana. Warto ją poznać!

Czereśnie Czereśnie

Czereśnia Staccato to relatywnie nowa odmiana kanadyjska powstała z wolnego zapylenia odmiany Sweetheart. Cieszy się coraz większą popularnością ze względu na samopłodność oraz bardzo późny okres dojrzewania. Jest to tym samym odmiana, która znakomicie przedłuża sezon na czereśnie. Warto zatem przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Opis

Drzewo to rośnie umiarkowanie silnie i wytwarza mocno rozłożystą koronę. Niestety, obserwacje pokazują, że zarówno ono, jak i pąki kwiatowe średnio radzą sobie z mrozem. Przechodząc jednak do samych owoców, warto skupić się na ich zachęcającej ciemnoczerwonej i lśniącej skórce oraz na różnorodności ich kształtów – od kulistego po stożkowy i sercowaty. Co więcej, już sam smak czereśni Staccato znacznie podnosi ich wartość, ponieważ są one mocno słodkie. Stąd przykładowo w USA czy Kanadzie mówi się na nie Summer Charm. Przy tym wszystkim dobrze wypada też ścisła i twardawa konsystencja miąższu, co wynika z faktu, że odmiana ta należy do grupy tzw. chrząstek. Nie można też zapominać o dużej wadze każdego owocu wahającej się w granicach 9–10,5 g.

Zbiór

Staccato dojrzewa naprawdę późno, bo mniej więcej w 9. lub 10. tygodniu dojrzewania czereśni. Przypada to zatem na sierpień. W odniesieniu do innych odmian można podać takie terminy, jak: około miesiąc po odmianie Van, około tydzień po Sweetheart, kilka dni po Reginie.

Wytrzymałość

W warunkach klimatycznych naszego kraju na razie obserwuje się umiarkowaną odporność czereśni Staccato na mróz, choć przeważa opinia, że roślina ta niskie temperatury zniesie dosyć kiepsko. Dużą zaletą jest natomiast to, że owoce zradzane przez tę odmianę nie będą podatne na pękanie w trakcie deszczów. Z kolei ciekawostkę może stanowić fakt, że w warunkach amerykańskich na drzewach tych może pojawić się mączniak, co w Polsce praktycznie nie ma miejsca. Pamiętajmy też o ostrzeżeniach sadowników, którzy zauważają, że późny okres dojrzewania czereśni równa się większemu narażeniu drzew na ataki ptactwa.

Porada

Aby skutecznie walczyć ze szpakami czy kwiczołami, dobrze jest zainwestować w emitery z ostrzegawczym krzykiem szpaka lub po prostu w siatki ochronne. W wypadku uprawy ekologicznej dobrym sposobem będzie posadzenie w pobliżu czereśni drzew morwy.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 70.
  2. Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  3. Przybyła A.A., Na wyścigi ze szpakami, „Ogrody”, nr 6/2006, s. 24–28.

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki