Czereśnia Büttnera Czerwona (Poznańska) - najpopularniejsza odmiana w Europie

Czereśnie Czereśnie

Czereśnia Büttnera Czerwona (synonim: Poznańska) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych odmian. W całej Europie Środkowej uprawia się ją niezwykle chętnie, ponieważ – przy małych opadach deszczu – idealnie znosi panujące w niej warunki klimatyczne. Obecnie znajduje się w Krajowym Rejestrze Odmian prowadzonym przez COBORU. W przeciwieństwie do wycofanej z niego czereśni Büttnery Czerwonej Późnej (inaczej: Hiszpańskiej Prążkowanej), z którą nie powinniśmy jej mylić.

Pochodzenie

Odmiana ta została otrzymana w XVIII w. w Niemczech przez znawcę i miłośnika czereśni – Karola Büttnera. Co ciekawe, jest on znany również dzięki wyhodowaniu gruszy Pstrągówki czy leszczyny Olbrzymi z Halle. Początkowo czereśnia ta była nazywana Nową Czerwoną Chrząstką, a dopiero później przekształciła się w Czerwoną Chrząstkę Büttnera, czyli w polskim spisie po prostu w Büttnerę Czerwoną.

Opis drzewa

Poznańska rośnie naprawdę silnie. Na tyle, że w jej koronie praktycznie nie widać przewodnika. Ogólnie jest ona kulista, a czasami wręcz lekko zakręcona. Gałęzie są sztywne i wybijają się wyraźnie do góry, bez tendencji do późniejszego zwisania. Charakterystyczne są też jajowate pączki liściowe, które mocno odstają od pędu.

Owoce

Owoce Büttnery Czerwonej należą do grupy czereśni o jasnożółtej skórce, ale pokrytej też częściowo cętkowanym lub kreskowanym rumieńcem, który z kolei w momencie pełnej dojrzałości pokrywa całą jej powierzchnię. Wagowo da się je określić jako dosyć duże – jeden okaz waży ok. 6–8 g. Miąższ także jest jasnożółty, ale często okazuje się zaczerwieniony tuż przy pękatej pestce. Ogólnie zachwyca słodkim smakiem i aromatem oraz jędrnością (z racji przynależności do grupy chrząstek). Również sam kształt tych czereśni jest specyficzny – są albo szerokie i sercowate, albo kuliste i grube (po prostu bardzo nieregularne).

Zbiór

Büttnera Czerwona zaczyna owocować późno, bo w szóstym tygodniu dojrzewania czereśni. Przypada to zatem mniej więcej dopiero w połowie lipca. Najważniejszy jest jednak fakt, że odmiana ta plonuje niezwykle obficie i raczej niezawodnie. Warto też wspomnieć, że czereśnie te można spokojnie przetrzymać na drzewie, ponieważ wtedy nabierają one o wiele bardziej intensywnego koloru i smaku.

Wytrzymałość

Przede wszystkim czereśnia ta dobrze radzi sobie z zimowym chłodem, a także z wiosennymi przymrozkami. Jest też mało wrażliwa na choroby. Jej niewątpliwą zaletą jest również świetne znoszenie transportu. Niestety, Büttnera Czerwona wykazuje bardzo dużą podatność na pękanie i gnicie, co sprawia, że nie nadaje się ona do uprawy w rejonach o dużych opadach deszczu.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 37.
  2. Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 311, 312.
  3. Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  4. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 241–242.
  5. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 295–296.
  6. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 76.

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki